IMG_20191218_123331

Podsumowanie roku 2019. Wypożyczalnia dla Dzieci Biblioteki Głównej

Dorośli na prawo – dzieci na lewo. Albo odwrotnie – zależy, od której strony ulicy Mieszka I idziemy. Wypożyczalnia dla Dzieci mieści się vis a vis książnicy dla dorosłych. W centrum Gniezna pełen czytelniczy cykl oznacza, że najpierw – jako dzieci – korzystamy z placówki po jednej stronie ulicy Mieszka I, by potem – po ukończeniu szkoły podstawowej – przenieść się na drugą stronę.

Nim jednak przyjdzie czas na dorosłe lektury, warto w pełni wykorzystać potencjał „dziecięcej” placówki. A ten jest ogromny, bo młody czytelnik znajdzie tu wszystko – od klasyki literatury dziecięcej po nowości, od lektur szkolnych po komiksy. To wyjątkowo kolorowa placówka, bo – jak wiadomo – literatura dziecięca to również ilustracje. W dziecięcym księgozbiorze jest wiele wspaniałych i nagradzanych pozycji, które wyrabiają zarówno gust literacki, jak i estetyczny. W zbiorach są też gry planszowe i audiobooki – idealne książki do słuchania (zwłaszcza podczas długich samochodowych wojaży). Podobnie jest z ofertą zajęć edukacyjno-animacyjnych. Ważnym zadaniem pracujących tu bibliotekarek jest aktywne wprowadzanie czytelników w mikrokosmos literatury dziecięcej – magicznego splotu słowa i obrazu. „W ubiegłym roku wachlarz zajęć i warsztatów dla najmłodszych był tak bogaty, że aż trudno je wszystkie zliczyć – mówi Dorota Błażejewska, kierownik Biblioteki Głównej i Wypożyczalni dla Dzieci – Były m.in. spotkania w ramach festiwalu Preteksty, majowego Tygodnia Bibliotek czy Nocy Bibliotek. Warto podkreślić zróżnicowaną formę tych zajęć, co w przypadku dzieci ma ogromne walory rozwijające. Prowadzimy bowiem i lekcje biblioteczne, i warsztaty, i konkursy, i większe imprezy czytelnicze, i spotkania autorskie”.
Crème de la crème ubiegłego roku było spotkanie z Wiktorem Osińskim, młodym gnieźnianinem, który wystąpił w filmie historycznym „Zrodzeni do szabli”. Spotkanie było wyjątkowo udane. Musimy też nieskromnie przyznać, że Wiktor czuł się u nas jak u siebie. I nie bez powodu, bo jest stałym czytelnikiem, a rodzice zapisali go do biblioteki, gdy miał zaledwie…2 miesiące! I właśnie taki cel ma Wypożyczalnia dla Dzieci – by gzuby z Gniezna jak najszybciej wkroczyły na czytelniczy szlak. Wtedy mogą iść z książką przez całe życie. Stąd tak wielkie zaangażowanie całej Biblioteki w projekty promujące czytelnictwo wśród najmłodszych, jak np. „Z książką na start” czy „Biblioteka dla pierwszaka”.

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content