Zdj. Anna Farman

Podsumowanie roku 2019. Klub Dyskusji o Książce

Klubowe podsumowanie roku zakończymy najstarszym w Bibliotecznej stajni klubem czytelniczym: Klubem Dyskusji o Książce. W tym roku przypada okrągła 10. rocznica powstania tego klubu. Regularna działalność rozpoczęła się w 2010 r. rozmową na temat publikacji Doroty Masłowskiej “Wojna polsko-ruska”. Na spotkaniu pojawiło się 7 osób, które zainaugurowały czytelnicze dysputy. Część ówczesnych rozmówców jest wierna klubowi do dziś. Zresztą nic z pierwotnych założeń koła nie uległo zmianie do dnia dzisiejszego. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, we wtorki, członkowie polecają sobie nawzajem książki, które podbiły ich czytelnicze serca. Zwykle rozmowa dotyczy jednego tytułu. Nie ma znaczenia, czy jest to kryminał, powieść obyczajowa, komiks czy reportaż. Demokratycznie czyta się tu wszystko.
W tym roku członkom Klubu Dyskusji o Książce udało się spotkać aż dziesięć razy (z przerwą w wakacje). Literackimi bohaterami tych dyskusji były m.in. takie tytuły jak: “Umiłowana” Toni Morrison, “Tańczące niedźwiedzie” Witolda Szabłowskiego, “Lód i woda, woda i lód” Majgull Axelsson, “Mnich. Historia życia, którego nie było” Tadeusza Bartosia,”Nie ma” Mariusza Szczygła. Ostania publikacja doczekała się czytelniczej analizy jeszcze przed nominacją do Nike.
Jak co roku, już od pięciu lat, Klub jest organizatorem Gnieźnieńskiego Turnieju Książkożerców, który jest częścią Festiwalu Literackiego Preteksty. Co roku nowy zestaw pytań z zakresu powszechnie znanych zagadnień okołoliterackich i literackich stanowi wyzwanie dla uczestników rozgrywki. Podczas zawodów oprócz zaciętej rywalizacji czuć wspaniałe emocje, nie brak humoru i po prostu dobrej zabawy.
Podczas pierwszego w tym roku Pikniku Czytelniczego Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, Klub prezentował się za pośrednictwem akcji Fundacji im. Zbigniewa Herberta “Podaruj wiersz”. Członkowie klubu proponowali odwiedzającym ich stoisko przepisanie jednego z wierszy Herberta i podarowanie go – w formie listu – bliskiej osobie. Wiersze wieszcza można było przepisywać z tomików lub wprost z porozwieszanych kartek z wybranymi utworami. Akcja spodobała się gnieźnianom, niestety deszcz pokrzyżował plany promowania poezji i nie pozwolił dotrzeć do większego grona odbiorców.
Rok 2019 Klub Dyskusji o Książce dodaje do zrealizowanych z powodzeniem i olbrzymią satysfakcją. Do koła dołączyły nowe inspirujące osoby, a książki wybrane na dyskusyjne tematy spotkań były znakomitymi wyborami.

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content