304870968_2648667995270193_8830809026119219075_n

Popularyzowanie nauki, czyli spotkanie z Łukaszem Lamżą na “Pretekstach”

Drugie spotkanie drugiego dnia Pretekstów pozwoliło wszystkim na nim obecnym spotkać się blisko z filozofią. To ona przede wszystkim zdominowała to popołudnie z autorem, choć goszczący na nim Łukasz Lamża jest również dziennikarzem i popularyzatorem nauki. Niemniej prowadzącego wraz z Katarzyną Mikołajczewską-Modrzejewską Tomasza Ławniczaka zaintrygowała przede wszystkim kwestia, czym według Lamży jest widzenie świata jako dzieła sztuki i w swym dociekliwym śledztwie był nieustępliwy. Musimy przyznać, że nasz gość nie uchylał się od odpowiedzi, nawet jeżeli stronił od kategorycznych stwierdzeń.
Prowadzący spotkanie wnikliwie podeszli również do popularyzowania nauki, którym Łukasz Lamża para się nie tylko w swej twórczości książkowej, ale i na blogu. Poruszono kwestię absurdalności pewnych utartych schematów, takich jak podział na nauki ścisłe oraz humanistyczne, problem zasadności dystansu pomiędzy naukowcami a tzw. zwykłymi ludźmi i wiele, wiele innych. Czy Łukasz Lamża podejmie wyzwanie napisania książki o walorach stricte literackich? – padło w finale pytanie. Choć autor nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, musimy przyznać, że jego plany są dość intrygujące. Gorąco zachęcamy do śledzenia poczynań Łukasza Lamży!
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”