W przyszłym roku radzimy odebrać wejściówki z wyprzedzeniem – tegoroczne rozeszły się jak ciepłe bułeczki, a sala teatru pękała w szwach.
Wieczór otworzyliśmy kawałkiem muzycznym, który jest bardzo bliski naszemu sercu. A to nie tylko dlatego, że „D” w nazwie wykonującego go zespołu (SaiD) oznacza naszego przyjaciela z bibliotecznej rodzinki, ale także dlatego, że „Papierowe królestwo” jest o bibliotece. Łezka nam się w oku zakręciła, że można tak pięknie mówić o czymś co dla nas, bibliotekarzy, jest codziennością.
Ten sam skład zafundował nam jednak więcej muzycznych emocji – premiera klipu „Odliczanka” przeniosła nas w beztroskie czasy dzieciństwa.
Później przyszedł czas na coś bardzo dla nas ważnego i wyjątkowo osobistego. Medale koronacyjne wręczane z rąk Prezydenta Miasta Gniezna Tomasza Budasza. W tym roku tymi wyróżnieniami zostały nagrodzone nasze dwie, emerytowane koleżanki: Bożena Błaszak i Ludomira Nawrocka. We wzruszających słowach, jak zwykle skromnie podziękowały za wyróżnienie, chociaż to my powinniśmy krzyknąć: DZIĘKUJEMY ZA WSPANIAŁĄ, WIELOLETNIĄ PRACĘ. Dwie pozostałe panie wyróżnione medalami to również bibliotekarki. Anna Kowszewicz, nauczycielka historii, która swoją miłość do pracy przelała na papier tworząc publikację „Zatrzymane w kadrze” z okazji 120-lecia gnieźnieńskiego „Ekonomika”. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za jej tytaniczną pracę, ponieważ gdyby nie autorzy książek, bibliotekarze nie mogliby „gromadzić, opracowywać i udostępniać”! A, że ostatni będą pierwszymi, należy wspomnieć także panią Elżbietę Sobecką – wieloletnią dyrektor Biblioteki Pedagogicznej i wspaniałą przyjaciółkę Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Pani Elu, współpraca z Panią to przyjemność i liczymy na więcej wspólnych projektów!
I choć grono nagrodzonych Medalami Koronacyjnymi było bardzo sfeminizowane, również panowie są w gnieźnieńskiej kulturze są doceniani. Do elitarnego grona laureatów Królika – Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna dołączył Wiktor Koliński. Jego współpraca z biblioteką jest tak zażyła, że jeśli ktoś chce mu pogratulować osobiście, zapraszamy do czytelni w czwartek, kiedy to po raz kolejny wyświadczy nam przysługę prowadząc spotkanie autorskie. Do otrzymanej od nas podczas pikniku Myszki Marcysi dołączył Królik! Wiktorze, niech menażeria się rozrasta!
Kiedy dumni laureaci i ich bliscy skrycie ocierali łzy wzruszenia, kryjąc się w półmroku teatralnej publiczności przyszedł czas na kolejny przerywnik muzyczny. Tym razem jak zawsze pełen energii SZEGETZ uraczył nas kawałkiem pt. „Sierpień pięknych saren”, który jest Świętym Graalem gnieźnieńskiej sceny rapu – każdy o nim słyszał, ale nie dane mu było na razie ujrzeć światła dziennego.
Miłośnicy filmu również zostali uraczeni – premierą dwóch pierwszych odcinków niezwykłego projektu „Dźwięki naszego miasta” w reżyserii Jakuba Dzionka i Aleksandra Karwowskiego. By uchylić rąbka tajemnicy nieśmiało powiemy, że panowie poruszyli bardzo ważny, choć często przemilczany temat, a bohaterem tego dokumentu zostało Gniezno II połowy XX wieku. Ale, bez spoilerów, bo film będą mogli obejrzeć także ci, którzy na „Wieczór na Fyrtlu” nie dotarli. Albo w zaciszu własnego domu popijając herbatkę z ulubionego kubka (klikając w link, już niebawem na naszych mediach społecznościowych) lub też w towarzystwie, podczas tegorocznej „OFFeliady”. Dla każdego coś miłego!
Osoby, które przegapiły galę, będą mogły także obejrzeć wystawy, które jeszcze w październiku pojawią się w naszej małej galerii przy ul. Staszica. Choć zostały już one zapowiedziane, będziemy jeszcze o nich szczegółowo przypominać, bo jest o czym pisać!
A na koniec zostawiliśmy tę dziedzinę kultury, która najmniej kojarzy się z biblioteką – kulturę kulinarną! Dzięki współpracy ze Szkołą Cechową udało nam się zakończyć wieczór niezwykle udaną degustacją. A do jedzenia – pełen zestaw – zupka z korbola, pyra z gzikiem i szneka z glancem! Bo po tak owocnej uczcie dla ducha, również i ciału należało się „małe co nieco”.
VIII Festiwal Fyrtel organizują: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna oraz Miasto Gniezna. Partnerami wydarzenia są: Miejski Ośrodek Kultury, Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Centrum Kultury „Scena To Dziwna”, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, Cechowa Szkoła Rzemieślnicza, Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Teatr im. Aleksandra Fredry W Gnieźnie.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2022”.