Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia Podsumowanie roku 2022(1)

Podsumowanie roku 2022: Z książką na dobre i na złe

“Z książką na dobre i na złe” – program profilaktyki uzależnień Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna pod auspicjami Cała Polska Czyta Dzieciom miał na celu zapewnienie zdrowia i prawidłowego rozwoju, czyli zadań, przed którym stoją rodzice i nauczyciele oraz bibliotekarze. Rozwój dziecka i jego samodzielność niesie ze sobą wiele zagrożeń. Konieczne jest więc wyposażenie dziecka w umiejętności przewidywania zagrożeń, unikania ich oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Najważniejszym problemem są wszelkiego rodzaju uzależnienia.
Działania biblioteki miały na celu ukazanie dzieciom i młodzieży zagrożeń, sposobów radzenia sobie z problemami oraz uwypuklenia alternatywnych form spędzania czasu.
W ramach programu przeprowadzono dla całych rodzin „Noc Bibliotek” w ramach Biblioteki Pokoleń. Odbyły się warsztaty uczące samodzielnego rozwiązywania problemów, radzenia sobie z emocjami, budowania swojego poczucia wartości, lepszego zrozumienia rzeczywistości; zachęcania do wspólnego spędzania czasu rodziców i dzieci, prowadzone były w przedszkolach, szkołach i w bibliotece.
O odpowiedzialnym korzystaniu z nowoczesnych technologii młodzi ludzie dowiedzieli się również podczas warsztatów prowadzonych przez Zabawę i Programowanie.
Kwestie: zrównoważonego korzystania z sieci, odpowiedzialności za swoje działania online, ustalania z innymi domownikami „Domowych Zasad Ekranowych” były poruszane podczas spotkania autorskiego z Łukaszem Wojtasikiem, autorem książki „Sieciaki. Misja bezpieczny Internet”. Zapoznanie młodych ludzi z uzależnieniami i fobiami nastąpiło podczas spotkania z Marcinem Przewoźniakiem, autorem książki „Najdziwniejsze fobie”. Podczas warsztatu z młodzieżą, Michał Zawadka, autor książki „Chcę być kimś!, czyli jak osiągnąć cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone”, postarał się wzbudzić w młodych ludziach poczucie własnej wartości.
Najmłodszym pokazaliśmy jak umiejętnie korzystać z tabletów, smartfonów, m.in. poprzez utwór “Basia i tablet” Zofii Staneckiej.
Zachęcaliśmy również do wypożyczania książek terapeutycznych z działu „Uzależnienia” dla młodzieży i dla dzieci z rodzicami z działu „Bajki Pomagajki” oraz do głośnego czytania w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
Program finansowany z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Gniezna na 2022 r.