dav

Podsumowania Roku 2019 w Bibliotece. Filia nr 2

Na horyzoncie widać już 2020 rok, a to oznacza, że czas podsumować odchodzący 2019. Ostatnie 12 miesięcy były dla Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna wyjątkowo intensywne i bogate w wydarzenia, dlatego nasz bilans zrobimy na raty. W telegraficznym skrócie przypomnimy Wam, co działo się u nas przez cały rok – w wypożyczalniach, w bibliotecznych filiach, w klubach działających przy Bibliotece oraz innych działach, niewidocznych dla czytelników, bez których żadna Biblioteka nie może funkcjonować. Zaczynamy od Filii nr 2 przy ul. Staszica 12 a.

„Się czyta, się dzieje” – to nie tylko nazwa naszych comiesięcznych plakatów, ale też najkrótsza definicja działalności Filii nr 2. Kto choć raz zawędrował na Staszica, wie że tutaj ruch w „czytelniczym” interesie nie ustaje. Biblioteczne „silniczki” pracują pełną parą. „Na dwójce” zawsze są czytelnicy, zawsze są dzieci i …od wejścia jest kolorowo.
No właśnie, wystarczy przekroczyć próg by znaleźć się w magicznym świecie, w którym niepodzielnie rządzi książka. Filia nr 2 bardzo dba o nastrój – kreatywne, nietuzinkowe dekoracje, ciekawe ekspozycje to znak rozpoznawczy „dwójki”. Zresztą wiele pomysłów plastycznych idzie stąd w „miasto”, co nas bardzo cieszy. Nawet jeśli za oknem brakuje śniegu, to na „dwójce” i tak stanie bałwan (z książek!). Jak mówi nam jedna z czytelniczek: „Jak tutaj przychodzę, od razu humor mi się poprawia”.
Ewa Jaworska, kierownik Filii nr 2 i koordynator akcji Cała Polska Czyta Dzieciom w Gnieźnie, nie ukrywa że to efekt codziennej ciężkiej pracy: „Ten rok był bardzo zapracowany, ale satysfakcjonujący. Wdrożone nowe programy edukacyjne przysporzyły nowych czytelników. Prowadzona akcja Cała Polska Czyta dzieciom zachęciła całe rodziny do udziału w czytelniczym życiu biblioteki”. Wiele inicjatyw Filii i całej Biblioteki odbywa się właśnie pod egidą tej sztandarowej akcji. To wszystko sprawia, że placówka jest odbierana jako rodzinna, przyjazna i kreatywna. Nie ma dnia, żeby nie odbywały się tutaj warsztaty dla dzieci, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, przedstawienia. Filia nr 2 trzyma rękę na pulsie nowych czytelniczych trendów i nowinek. Tu powstał Kącik Malucha czy specjalne sprofilowane działy czytelnicze: „Bajki pomagajki”, „Pierwsze czytanki”, „Mądre dziecko”, „Bobas”.

Filia nr 2 to też serce usługi „książka na telefon”, której pomysłodawcą jest Agnieszka Słomian, koordynatorka ds. seniorów. To właśnie na osiedlu Tysiąclecia i Ustronie w marcu pilotażowo ruszyła ta akcja, by następnie objąć teren całego miasta.
Dla wielu czytelników – nie tylko dla Weroniki i Marcela (zobaczcie zdjęcia!) – to najwspanialsza biblioteka na całym świecie. Nie jest jednak tajemnicą, że każda nasza placówka ma swoich oddanych czytelników.

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content