lederprzesniona (23)

O sennych marach Polaków z czasów powojnia – “Prześniona rewolucja” Andrzeja Ledera

Przyzwyczajeni jesteśmy myśleć o sobie jednostkowo. To kim jestem zawdzięczam sobie: swoim umiejętnościom, staraniom, pracy. Czasem do grona tych, którzy wpłynęli na ten jednostkowy twór, zaliczamy rodzinę, przyjaciół, idoli. A gdyby tak wpisać się w szerszy kontekst społeczny? Co mogłoby się zdarzyć, gdyby tej analizie poddać cały naród?

Tym, którzy nie boją się ćwiczeń z logiki historycznej ani społecznej, członkowie Klubu Dyskusji o Książce polecają coś naprawdę wyjątkowego – pozycję autorstwa Andrzeja Ledera “Prześniona rewolucja”. Jeśli macie ochotę na historyczną wyprawę, która nieco rozjaśnia charakter współczesnego narodowego kolorytu – koniecznie sięgnijcie po publikacje Ledera. Jak przyznają członkowie czytelniczej grupy dyskusyjnej, książka łatwa w czytaniu nie jest. Autor operuje dość trudnym językiem, co w przypadku polskich uczonych (niestety) jest dość powszechnym zjawiskiem. Niemniej, “Prześniona rewolucja” to rzecz naprawdę warta uwagi i czytelniczego trudu. Leder opisując rewolucję społeczną, która dokonała się w Polsce w latach 1939-1956 niezwykle przenikliwie i zajmująco kreśli obraz kondycji mentalnej współczesnego obywatela kraju nad Wisłą. Oprócz oczywistych zalet książki związanych z tematem i pionierską próbą zdefiniowania stanu “polskiej duszy” Leder otwiera także debatę dotyczącą wsi. Od tego momentu rusza fala rodzimych publikacji, w których historia ludowa, jest opowiadana przez wielu, na różnych poziomach.

Nie można powiedzieć, że spotkanie KDoK miało łagodny przebieg. Trudno się zresztą dziwić. Wiele tez postawionych w publikacji może budzić kontrowersje, krytyczne uwagi, lub, jak to miało miejsce podczas czytelniczego mitingu, zachęcać do refleksji związanych z delikatną materią historii narodowych win i przebaczenia.

Tymczasem polecamy tytuł na wakacyjne szlaki i życzymy owocnych odkryć w świecie literatury. Na spotkania klubu zapraszamy już po wakacjach. Najbliższe we wrześniu. Dokładnie w ostatni wtorek miesiąca (26.09) podebatujemy na temat książki Juliana Barnesa “Poczucie kresu”.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content