316259854_429807549177405_1998371842598974963_n

“Nowy wspaniały świat” – Królewskie Gniezno Czyta… antyutopię

Królewskie Gniezno Czyta… lektury nadobowiązkowe. Nasz projekt, zapoznający młodzież maturalną z najważniejszymi dokonaniami literatury, nadal w trwa. Tym razem Anna Kurzeja-Pluta opowiedziała maturzystom o najbardziej znanej antyutopii, czyli „Nowym wspaniałym świecie” Aldousa Huxleya. Autorski wykład dotyczył zarówno fabuły, czyli przerażającej wizji świata powszechnej szczęśliwości oraz jej znaczenia i wydźwięku – wtedy i obecnie. Była też dyskusja o zagrożeniach, na jakie wskazuje Huxley. Warto przypomnieć, iż autor był nauczycielem Erica Blaira, który – pod pseudonimem George Orwell – napisał równie przełomowe antyutopie: „Rok 1984” oraz „Folwark zwierzęcy”.

Projekt „Królewskie Gniezno Czyta 2022” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.