305025924_2648655711938088_3967117717029992601_n

Niezwykłe spotkanie z wsią – rozmowa z Tomaszem Markiewką na Festiwalu “Preteksty”

Drugi dzień Pretekstów rozpoczęło spotkanie z filozofem i publicystą Tomaszem Markiewką, które odbyło się w Latarnia na Wenei. Autor kilku książek dotyczących problematyki społecznej, politycznej i filozoficznej: “Język neoliberalizmu” (2017), “Gniew” (2020), “Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat”, został jednak zagadnięty przez prowadzącą spotkanie Adriannę Rakowską przede wszystkim o swą ostatnią – “Nic się nie działo. Historia życia mojej babki”.
Zagwarantowało to obecnym na spotkaniu niezwykłe spotkanie z wsią i zamieszkującymi ją ludźmi. Magiczne oblicze dawnej wsi, wniknięcie w to, dlaczego była ona właśnie taka, podróż przez wiejskie miejsca spotkań, takie jak kościół, ławeczka przed sklepem czy świetlica oraz zmiany, jakie zdają się nieuchronnie unicestwiać oblicze dawnej wsi, kwestia alkoholizmu i tego, kto i dlaczego na wsi chce go zwalczać oraz trudna sytuacja i heroizm kobiet, których emancypacja była nie tylko dla nich, ale i dla ich rodzin kwestią przetrwania – bogactwo poruszanych tematów zainspirowało tych, którzy jeszcze nie poznali książki Tomasza Markiewki do sięgnięcia po nią. Spotkanie zakończyło się dość refleksyjnie, co nie stanowi zaskoczenia w przypadku autora, który zajmuje się taką problematyką jak zmiany klimatyczne.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content