258325616_1417684035300231_2531340621917724808_n

„Nasza paczka i niepodległość”- Pierwsze Czytanki

Dla sześciolatka lata dzieciństwa rodziców to niepojęta prehistoria, a co dopiero okres zaborów, czy czasy uchwalenia pierwszej konstytucji. „Kto ty jesteś – Polak mały” deklamują małolaty, ale tak naprawdę niewiele z tego wierszyka pojmują. Jak więc opowiedzieć dziecku o tych ważnych sprawach, żeby co nieco zrozumiało i jeszcze żeby to było dla niego ciekawe?

Podczas Pierwszych Czytanek w BAZIE Centrum Edukacji Kreatywnej sięgnęliśmy po książki Zofii Staneckiej „Basia i wolność” czy „Nasza paczka i niepodległość”, które na co dzień można wypożyczyć w naszej bibliotece i czytać w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Książki pomogły zrozumieć przedszkolakom tak trudne pojęcia jak: wolność, patriotyzm, symbole narodowe. Zajęcia wzbogacił pakiet edukacyjny #BarwyWspólne, czyli zestaw narzędzi dla nauczycieli, edukatorów, animatorów przeznaczony do pracy z dziećmi i młodzieżą, który otrzymaliśmy z Narodowego Centrum Kultury.

Dodatkowo połączenie historii dla najmłodszych z reakcjami chemicznymi okazało się najlepszą formą przekazania wiedzy. Pierwszy eksperyment w barwach narodowych to była obserwacja przenikania wody, dzięki temu stworzyliśmy flagę Polski. Drugi eksperyment polegał na stworzeniu wulkanu z barwami białą i czerwoną na podstawie reakcji z nadtlenku wodoru i jodku potasu. Kolejny to była relacja zasady i kwasu, dzięki, której zostały nadmuchane balony w kolorach Polski.

Na kolejne spotkania czytelnicze „Jak rozpoznać misia?” zapraszamy 23 listopada /wtorek/ o godz. 10.00 – oferta dla grup przedszkolnych oraz 24 listopada /środa/ o godz. 16.30 dzieci z rodzicami.

Warsztaty Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna z projektu “Laboratorium słowa 2021” otrzymały dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.