nad niemnem 3

Narodowe Czytanie “Nad Niemnem”

Nad Niemnem, ale i na Wenei – a dokładnie w Latarnia na Wenei odbyło się w sobotę Narodowe Czytanie najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej.
O autorce i genezie powstania książki ciekawie opowiedziała czytającym gnieźnieńska polonistka Anna Kurzeja-Pluta. Był też quiz ze znajomości powieści – mała próbka dla nieobecnych: Czy pierwotny tytuł “Nad Niemnem” brzmiał “Mezalians”? Prawda czy fałsz? Była również oprawa muzyczna w wykonaniu Jakuba Grzechowiaka.
Wszystko to były jednak przystawki dla dania głównego, czyli głośnej lektury “Nad Niemnem”, rozpisanej (rozczytanej!) na wiele głosów. Lektury w Polsce obowiązkowej i przez wielu uważanej za… dosyć nudną. Choć jak się zdaje, powieść zyskuje z czasem – im bardziej rośnie dystans czytelnika od szkolnych ław.
U Orzeszkowej nie brakuje bowiem opisów przyrody, więc w jakimś sensie lektura jest nawet w trendzie, bo tzw. przyrodopisanie jest przecież od kilku lat bardzo modne. Przede wszystkim jednak Narodowe Czytanie pozwala sprawdzić, jak wybrzmiewa polska klasyka poza szkolnymi murami. Kto był w sobotę, ten poznał odpowiedź. To najlepszy test arcydzielności dla narodowych lektur.
Narodowe Czytanie w Gnieźnie zorganizowała Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Gnieźnie Biblioteka GSW Milenium oraz Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna.
UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content