Najnowszy raport stanu czytelnictwa w Polsce

Dobre wieści przed piątkowym Światowym Dniem Książki – w Polsce rośnie czytelnictwo! Wprawdzie jest to wzrost kilkuprocentowy, ale zawsze to wzrost.

Z badań Biblioteki Narodowej wynika, że w ciągu ostatniego roku przynajmniej jedną książkę przeczytało 42% badanych. To najlepszy wynik od sześciu lat i o 5% wyższy niż 2 lata temu. Czyżby znaczenie miała pandemia i fakt, że w lockdownie książki były dostępną formą kultury? Jak uważacie?
A skąd badani biorą lektury? Najwięcej osób książki kupuje (45%), pożycza od znajomych (32%) lub otrzymuje w prezencie (34%). Z bibliotek korzystało 23% respondentów tego badania.
W tej ostatniej kategorii marzą nam się znacznie wyższe wyniki, bo dzięki bibliotekom książki “krążą”, tworząc przy okazji publiczność czytelniczą i obieg literacki. Tym samym lektura staje się czymś więcej niż indywidualnym doświadczeniem.

Dlatego zapraszamy do bibliotek! I do lektury raportu – link poniżej.

Raport o stanie czytelnictwa w Polsce