377147260_889416932380353_1797937388513236693_n

Malarka z pasją – Elżbieta Binkowska o sztuce ilustracji

Czym jest ilustracja książkowa, na czym polega jej rola i siła wymowy? O tym opowiedziała Elżbieta Binkowska, znana gnieźnieńska malarka, graficzka i ilustratorka. Tych opowieści wysłuchała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Gnieźnie. Binkowska, autorka wielu ilustracji, choćby do książek poetyckich, opowiedziała jak podchodzi do ilustrowania, zarówno od strony warsztatowej, jak i artystycznej. Jak mówiła, ilustracja nie powinna być dosłownym zobrazowaniem czyjejś opowieści, powinna pokazać inną ścieżkę dostępu do utworu, odkryć inną interpretację czy energię. Dobra ilustracja nie powinna być dosłowna i spełniać oczywistych oczekiwań.

Wszystkie te opowieści odnosiły się również do bogatego i ciekawego życia artystycznego malarki, która przez długi czas tworzyła poza Polską – w Amsterdamie czy Brukseli, jak mówiła, miastach tętniących sztuką. Elżbieta Binkowska zaprezentowała też swoje grafiki, ilustracje i obrazy.

Spotkanie z ilustracją ”Malarka z pasją” odbyło się w ramach projektu Królewskie Gniezno Czyta 2023 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content