15.10 (9)

„Liczy się puchatość” w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom

Jest nieduży, okrąglutki i… nie nosi spodni. A do tego uwielbia miodek. Gotowy jest wiele dla niego zrobić. Podobnie jak dla swoich przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Mowa o misiu, uwielbianym przez dzieci i dorosłych na całym świecie – Kubusiu Puchatku, który w tym roku obchodzi 93 lata. Postać Puchatka stworzył brytyjski pisarz Alan Alexander Milne. Pierwsza książka z jego przygodami wyszła w 1926 r. Oprócz Puchatka, na jej kartach pojawili się Prosiaczek, Królik, Kłapouchy, Sowa Mądra Głowa, Mama Kangurzyca i Maleństwo oraz Krzyś. Pierwowzorem tego ostatniego bohatera był syn autora – Christopher Robin Milne.
O tym, że Puchatek jest wiecznie żywy można było się przekonać w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna, w której dzieci uroczyście obchodziły urodziny misia.
Obchody urodzinowe urozmaicone były zabawami ruchowymi, zagadkami, kubusiowymi opowieściami i piosenkami. Oczywiście najważniejsze było głośne czytanie książki A. A. Milne.
Celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci przedszkolnych, zapoznanie z literaturą dziecięcą, kształtowanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem, rozwój zainteresowań czytelniczych dzieci oraz promocja zbiorów gnieźnieńskiej biblioteki.