ksiazkadlasenioraprzek (8)

Książki dla domów opieki seniorów

Gnieźnianie lubią pomagać – przekonali się o tym właśnie nasi bibliotekarze. Dowód – niebywały odzew, z jakim spotkała się zbiórka książek dla instytucji opiekujących się seniorami.

Na nasze wezwanie odpowiedziało wielu mieszkańców grodu Lecha, ale nie tylko. Do akcji włączyły się również instytucje z miasta i okolic: Urząd Miasta Gniezna, Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie, Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Niechanowie oraz Przedszkole w Mnichowie i Szczytnikach Duchownych.
W sumie zebrano około 2 tysięcy książek. Wśród darów znalazły się książki, które niedawno opuściły księgarskie półki i starsze, sprzed kilku dekad. Także rozpiętość tematyczna jest ogromna – od poradników, po beletrystykę, aż po tytuły specjalistyczne, dotyczące np. żywienia czy sztuki.
Książkowe dary podzielimy między zainteresowane instytucje z Gniezna i okolic. Pierwszym miejscem, do którego już pojechały zebrane książki jest Dom Pomocy Społecznej im. Małżonków Terakowskich w Gnieźnie. Kolejnym będzie Gnieźnieński Klub Seniora – tam już wcześniej powstała czytelnicza półka.

Akcja jest kontynuacją działań, jakie dwa lata temu zainicjowaliśmy z myślą o czytelnikach, którzy nie mogą – z różnych przyczyn – samodzielnie odwiedzać biblioteki. Niestety, przez pandemię trzeba było zawiesić część inicjatyw, m.in. wizyty bibliotekarzy w domach pomocy połączone z głośnym czytaniem oraz spektakle dla pensjonariuszy. Nie chcąc rezygnować ze współpracy, koordynatorki akcji Krystyna Dombrowska i Agnieszka Słomian pomyślały o inicjatywie, która umożliwi seniorom w domach opieki kontakt z książką.

Wszystkim darczyńcom składamy serdeczne podziękowania.