378013058_257835763269101_1900108423237943574_n

Królewskie Gniezno Czyta z Myszką Marcysią i przedszkolakami po raz czwarty!

Gniezno to miasto królewskie od niemal tysiąca lat, a od 4 lat w Pierwszej Stolicy króluje książka i czytanie! Bo właśnie po raz czwarty Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna wraz z Królewskie Gniezno realizują projekt propagujący czytelnictwo w mieście.
Jednym z jego elementów są trwające całą jesień warsztaty czytelnicze dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej „Królewskie Gniezno Czyta z Myszką Marcysią”.
Dziś odbyła się uroczysta inauguracja warsztatów w Przedszkole Nr 17 w Gnieźnie “Piastowska Gromada”. Wśród gości pojawił się nasz biblioteczny Ambasador Czytania – prezydent Michał Powałowski, a także – obowiązkowo – bibliotekarki obładowane książkami! Mistrzynią ceremonii była uwielbiana przez gnieźnieńskie przedszkolaki Ewa Jaworska – koordynator akcji Cała Polska czyta dzieciom (pod której egidą prowadzony jest projekt).
Wszystkie książki były wyjątkowo królewskie – w jednej ukrył się nawet prawdziwy zamek! Bo między okładkami może się wiele kryć, a czytanie pozwala te ukryte skarby wydobyć! I może też natchnąć do przedniej zabawy – choćby rycerskich pojedynków na… słone paluszki! Lub do zabawy w króla – przedszkolak Gabryś mógł dziś sprawdzić, czy władza ciąży. A wierzcie, że korona swoje waży!
Czytanie to bez wątpienia prawdziwie królewska czynność, istotna zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy wszyscy cierpimy na deficyt uwagi – ekrany tabletów i telefonów przyzwyczajają nas do powierzchownego odbierania treści. Dlatego czytanie – głębokie, skupione na lekturze – pozwala ćwiczyć koncentrację. A to, jak chyba nic innego, sprzyja choćby nauce i poznawaniu świata.
Kampania „Królewskie Gniezno Czyta 2023” ma na celu przekonać mieszkańców, że czytanie jest frajdą i dobrą zabawą, ale i najlepszą inwestycją w szkolną edukację dziecka oraz w rodzinne relacje. Głośne czytanie dzieciom, które dopiero wchodzą w kulturę pisma – warto popularyzować na wszelkie sposoby. A jednym z istotniejszych jest szeroki front czytelniczy, jaki biblioteki oraz – przedszkola i szkoły – budują w naszym mieście od lat. Na tej współpracy opiera się w dużej mierze sukces czytelnictwa najmłodszych. Widać to przy naszych bibliotecznych ladach. Po takich warsztatach zawsze w bibliotekach pojawiają się rodzice „przyprowadzone” do biblioteki przez… swoje dzieci.
Warsztaty z Myszką Marcysią startują z Przedszkola nr 17, ale po drodze zawitają do prawie każdej gnieźnieńskiej placówki przedszkolnej i wielu szkół! Bo najlepiej czytać dużo i … w dużej grupie! Nasz cel – Całe Gniezno czyta dzieciom (i sobie)!
Projekt „Królewskie Gniezno Czyta 2023” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content