Królewskie Gniezno Czyta…lektury nadobowiązkowe. No właśnie, są książki, których lektura – słusznie czy nie – nieodmiennie kojarzy się z przymusem, a nie przyjemnością. To oczywiście szkolne lektury. Te obowiązkowe, często niełatwe, pisane archaicznym językiem, kilkusetstronicowe tomiszcza, śnią się po nocach wielu uczniom. Czasami bywają nawet głównym powodem odejścia od czytania w dorosłości. A przecież właśnie ten szkolny okres to czas, gdy człowiek poznaje świat, siebie samego, gdy kształtuje swoją tożsamość. To zatem doskonały moment, by w książkach poszukać wsparcia, zrozumienia, wytchnienia czy wzorców. Poszukać i znaleźć. I właśnie dlatego w naszym projekcie postanowiliśmy zaprzyjaźnić młodzież z literaturą. I potraktować ją jako lektury nadobowiązkowe, które przynoszą czytelniczą przyjemność, a których przeczytanie może jednak przydać się na maturze.
Przewodniczką po tej literaturze jest gnieźnieńska polonistka Anna Kurzeja-Pluta. Przygotowała ona dla uczniów naszej klasy patronackiej cztery autorskie wykłady o lekturach nadobowiązkowych. Choć to właściwie pasjonujące opowieści o książkach. Pierwszą z nich jest „Jądro ciemności” Josepha Conrada. Powieść wielka, niezwykła na wielu płaszczyznach i aktualna. Kolejny wykład poświęcony będzie „Cudzoziemce” Marii Kuncewiczowej.
Projekt „Królewskie Gniezno Czyta 2022” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.