331477158_1480903829103005_4438257117313067318_n

 Idol – Mikołaj Kopernik

W obecnych czasach ważne jest, aby prezentować młodym ludziom postacie, na których można się wzorować i które zasługują na miano  IDOLA. Jedną z nich jest Mikołaj Kopernik.

Rok 2023 jest doskonałą okazją ku temu, aby przybliżyć postać genialnego astronoma. Data powiązana jest z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Kopernika.

W Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna rozpoczęliśmy warsztaty, prowadzone wspólnie z Bazą Centrum Edukacji Kreatywnej. Dzięki zajęciom dzieci mogły się dowiedzieć, że Kopernik to ten, co Słońce wstrzymał, a Ziemię rozbujał. Obalił kilka mitów, dowiódł swoich racji, a do tego zasłynął na całym świecie. Był tak wszechstronnym człowiekiem, że na pewno nie można go zaszufladkować w jednej dziedzinie nauki: był także matematykiem, lekarzem, prawnikiem, ekonomistą, kartografem, publikował prace o reformie monetarnej i sformułował prawo, iż „gorszy pieniądz wypiera z rynku lepszy”.

Książka „Idol – Mikołaj Kopernik” Justyny Styszyńskiej ukazała, że słynny astronom może być wzorem do naśladowania. Pozostałe książki o Koperniku z bibliotecznego księgozbioru na moment stały się modelami planet Układu Słonecznego. Wiedzę o kosmosie w formie eksperymentów wspaniale przedstawiła Daria Polus z BAZY.  Dzieci miały okazję obserwować ruchy galaktyczne, galaktyczny deszcz, masę galaktyczną i dowiedzieć się czym jest grawitacja.

Na warsztaty organizowane w ramach projektu „Rozczytana Koalicja” pod auspicjami akcji Cała Polska Czyta Dzieciom zapraszamy przez cały rok kalendarzowy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content