doktoranna (11)

Historia dla każdego – o książce “Doktor Anna” Ałbeny Grabowskiej podczas spotkania Klubu Dyskusji o Książce

Tuż przed wakacjami swoje spotkanie miał Klub Dyskusji o Książce. Korzystając z uroków letniej pogody członkowie dyskusyjnego teamu zdecydowali się na miting w terenie. Zadbano o piknikową oprawę. Były więc koce, termosy, wiatr, słońce i trawa. I choć członkowie KDoK naprawę lubią spotkania na łonie natury, najważniejsza była czytelnicza dyskusja. Jej bohaterka – powieść Ałbeny Grabowskiej “Doktor Anna” doczekała się wielu pozytywnych wypowiedzi.

To książka dla każdego i w tym wypadku jest to wartość dodana. Książkę czyta się lekko i nie bez zaciekawienia. Autorka zadbała, aby czytelnik poznając losy prawdziwej postaci – Anny Tomaszewicz dowiedział się nieco więcej na temat kobiet z końca lat XIX. To właśnie temat – fabularyzowana biografia pionierki, która walczy o prawo wykonywania zawodu lekarza członkowie literackich dysput uznali za największym walor książki. Grabowska zgrabnie pokazuje odwieczny problem braku wiedzy i głupoty, który zawsze uwstecznia. Bez względu na to czy dotyczy on czystości sali pooperacyjnych, czy równouprawnienia w dostępie do wiedzy dla obu płci.

Oprócz historii Anny Tomaszewicz w książce znalazły się również fragmenty poświęcone postaciom, które miały przełomowy wpływ na dzieje medycyny: Louisa Pasteura, Wilhelma Röntgena czy Charlesa Darwina. I znów – po przeczytaniu powieści wiemy ciut więcej o historii medycyny, a także o sobie samych – czyli ludziach.

Latem czeka nas jeszcze jedno czytelnicze spotkanie. Zainteresowanych zapraszamy do lektury publikacji Andrzeja Ledera pt.: “Prześniona rewolucja”. Dyskusja 18 lipca o godz. 18.00 także na zielonym zapleczu – zbiórka przy hamakach na jeziorze Jelonek (Jezioro Wenecja).

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content