Godomy (1)

„Godomy po naszemu”

Dzieci rzadko już używają w domu gwary. Tylko tam, gdzie mieszkają razem rodziny wielopokoleniowe, są dziadek i babcia, dzieci posługują się jeszcze czasem gwarą. Ale potrafią ją bardzo łatwo przełożyć na czystą polszczyznę i na odwrót. Tak jak to zrobili przedszkolacy podczas warsztatów, które odbyły się w Przedszkolu nr 1 „Wesołe Nutki”, Przedszkolu nr 8 „Mali Polanie”, Przedszkolu nr 9 „Leśne Ludki”, Przedszkolu nr 12 „Plastusiowo”, Przedszkolu nr 15 “Pszczółka Maja”, Przedszkolu nr 17 „Piastowska Gromada” w ramach programu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna Królewskie Gniezno Czyta, odwołującego się do Gniezna jako miasta pierwszych królów, w którym – na różne sposoby – “króluje” wartościowa książka.
Okazało się, że dzieci doskonale jednak wiedzą, co oznaczają słowa: „giry”, „pyry”, gzik”. Dlatego potrafiły zrozumieć wiersze pisane gwarą z książki „Szneka z glancem” Elizy Piotrowskiej. Dzięki przygotowanemu przez pisarkę materiale, poprzez zabawy językowe, ruchowe, plastyczne najmłodsi zostali wprowadzeni w świat naszej regionalnej tradycji.

W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom dzieci słuchały i uczyły się na pamięć wierszyka:
„W antrejce na ryczce
Stały pyry w tytce
Przyszła niuda, spucła pyry
A w wymborku myła giry”.

Warsztaty pokazały, że trzeba jak najczęściej „godać po naszymu”.

Projekt „Królewskie Gniezno Czyta”, realizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.

 

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content