_DSC0191

Fantastyczne światy Marcina Mortki – Królewskie Gniezno Czyta Mistrzów Opowieści

To było fantastyczne spotkanie z pisarzem… fantastyki (ale nie tylko). W ramach projektu Królewskie Gniezno Czyta 2023 gościliśmy Marcina Mortkę, autora kilkudziesięciu książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na spotkaniu – w Szkoła Podstawowa nr 1 im. Zjazdu Gnieźnieńskiego w Gnieźnie – Marcin Mortka wziął na siebie zadanie pobudzenia wyobraźni dzieci. A w roli pobudzaczy wystąpiła cała galeria islandzkich stworów magicznych.

To nie przypadek, że właśnie ten rejon Europy pisarz wziął na tapet – jest bowiem filologiem norweskim i wiele swoich książek osadza w tych realiach i hojnie czerpie z nordyckiej mitologii. Zresztą jednym z najbardziej popularnych bohaterów, których stworzył Marcin Mortka jest wiking Tappi z Szepczącego Lasu.

Dzieci mogły dziś bliżej zapoznać się z trollami, elfami, skrzatami, krakenem i wodnikiem. Ten mitologiczny bestiariusz jest w Islandii traktowany z prawdziwym szacunkiem – zdarza się, że budując drogę omija się miejsca, które uważa się za siedlisko elfów. Islandia jest też jedynym miejscem na globie, gdzie stoi znak ostrzegający przed…. trollami. Nic dziwnego, że Marcin Mortka – który pokazywał także swoje zdjęcia z wyprawy do Islandii – zaludnił swoje książki tak różnymi stworami. I żadne nie wydają się papierowe, przeciwnie – są pełne życia, jakby naprawdę… gdzieś żyły, nie tylko na kartach książek.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Królewskie Gniezno Czyta 2023 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content