Projekt z lat 70-tych nowego budynku biblioteki

Dziś obchodzimy 76. urodziny

Jak by nie patrzeć – dzisiaj właśnie przypadają nasze 76. urodziny.
18 lutego 1945 roku po powojennej zawierusze otwarto Świetlicę Czytelni Ludowych, która dziś stanowi Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna. W związku z powyższym postanowiliśmy uświetnić tę datę zestawem dziesięciu ciekawostek z naszej historii. Ta urodzinowa dziesiątka pozwoli troszkę bliżej nas poznać, może z innej nieznanej strony.

Zaczynamy:
1. Numeracja naszych obecnych Filii nie jest przypadkowa. Biblioteka swego czasu była obecna we wszystkich dzielnicach miasta Gniezna. Najwięcej bibliotecznych filii działało w latach 80-tych – było ich wówczas aż 10! Do dziś działają 3.

2. Wśród licznych autorów, którzy przybywali na zaproszenie miejskiej książnicy możemy pochwalić się takimi, którzy zajmują najważniejsze miejsca w panteonie literackich sław. W 1960 roku na spotkanie autorskie przyjechał Władysław Broniewski. Jak czytamy w sprawozdaniu, zajęte były wszystkie miejsca siedzące i stojące. Jedyny żal, jaki wyraża dokumentująca to spotkanie bibliotekarka to brak informacji autora o samym sobie: „każdy z przyjemnością chciałby coś usłyszeć o poecie, właśnie z jego ust”.

3. Najstarszą książką, jaka znajduje się w bibliotecznych zbiorach jest starodruk wydany w 1709 roku. To słownik francusko-niemiecko-łaciński wydany we Frankfurcie nad Menem. Jego autorzy to: François-Antoine Pomey, Carl Joseph Bencard, Johann Philipp Andreae.

4. Najwięcej czytelników w historii biblioteki było w 1989 roku – 17 645. Dla porównania – pod koniec 2020 roku było ich 10 625.

5. W zbiorach miejskiej książnicy znalazło się kilka książek, które pochodzą z powołanej w czasie II wojny światowej biblioteki niemieckiej „Städt Volksbücherei”. Została ona stworzona przez okupanta i posiadała literaturę tylko w języku niemieckim.

6. W latach 70-tych po raz pierwszy pojawia się idea wybudowania nowego gmachu biblioteki na potrzeby znajdującej się w centrum miasta Centrali. Projekt zakładał powstanie budynku na rogu ulic Podgórnej i Franciszkańskiej, który miał posiadać blisko 3 000 m² powierzchni. Oprócz podstawowych pomieszczeń, takich jak: wypożyczalnie i czytelnie dla dzieci i dorosłych, magazynów, miały się tam także mieścić pracownie (plastyczna, introligatorska, mikrofilmowa i inne) oraz pomieszczenia dla klubów i organizacji działających przy bibliotece. Po tej ważnej idei zostały jedynie projekt i marzenia zrodzone z potrzeb, zresztą aktualnych do dzisiaj. Gdyby się spełniły, moglibyśmy wpadać na kawę po sąsiedzku do Cud.

7. Dyrektorem, który najdłużej piastował stanowisko był Janusz Ambroży. Reprezentował Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna od 1983 do 2018 roku – łącznie 35 lat.

8. Tegoroczne obchody 20-lecia społecznej kampanii czytelniczej Cała Polska czyta dzieciom świętujemy razem z Fundacją ABC XXI, ponieważ od samego początku jej istnienia włączyliśmy się w działania popularyzujące i promujące czytanie wśród najmłodszych.

9. Pomieszczenie, które Biblioteka zajmuje przez najdłuższy okres czasu, bo od 1945 roku, to dzisiejsza Wypożyczalnia dla Dzieci. Lokal ten prawdopodobnie przed wojną, jak i w trakcie wojny, służył jako miejsce, w którym znajdowała się wypożyczalnia bądź czytelnia czasopism i książek. Takie przeznaczenie może mieć już od około 100 lat.

10. 2020 okazał się rokiem wielu nowatorskich zmian w naszym funkcjonowaniu. Po raz pierwszy spotkanie autorskie odbyło się bez publiczności obecnej w sali, w której znajdował się autor. Było przekazywane za pośrednictwem internetowych łączy, czyli streamowane online. Z jednej strony stało się tak z powodu pandemii, która wymogła te zmiany; z drugiej zaś dzięki temu biblioteka otworzyła się na nowe sposoby aktywności.

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content