406638333_752942693535569_4192611373743467257_n

Dzieci poznawały „Monety Królów” w Filii nr 9

Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazków. To powiedzenie w stu procentach odnosi się do pieniądza. Pierwsze środki płatnicze powstały bowiem w momencie, gdy stosowany powszechnie system wymiany przestał się sprawdzać w warunkach rozwijającej się gospodarki.
Rozwój polskiej waluty jest ściśle związany z historią kraju. Monety w Polsce to jeden z pierwszych oficjalnych środków płatniczych. Jak kształtowała się ich historia? Kiedy pojawiły się po raz pierwszy?
Odpowiedzi na te pytania można odnaleźć w pierwszej książce numizmatycznej dla dzieci wydanej przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne przy wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź.
Książka „Monety Królów” autorstwa Roussany Alex-Nowakowskiej stała się podstawą zajęć prowadzonych przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12 mieli okazję zapoznać się z najdawniejszymi monetami. Dużą dawkę wiedzy przekazali uczniom członkowie oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Gnieźnie im. Andrzeja Schmidta. Głośno przeczytane fragmenty książki „Monety królów”, w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, zachęciły dzieci do zapoznania się z tekstem i ilustracjami opowieści o monetach z czasów Bolesława Chrobrego.
Każdy uczestnik spotkania otrzymał książkę w prezencie aby móc dalej pogłębiać wiedzę na temat monet.