406638333_752942693535569_4192611373743467257_n

Dzieci poznawały „Monety Królów” w Filii nr 9

Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazków. To powiedzenie w stu procentach odnosi się do pieniądza. Pierwsze środki płatnicze powstały bowiem w momencie, gdy stosowany powszechnie system wymiany przestał się sprawdzać w warunkach rozwijającej się gospodarki.
Rozwój polskiej waluty jest ściśle związany z historią kraju. Monety w Polsce to jeden z pierwszych oficjalnych środków płatniczych. Jak kształtowała się ich historia? Kiedy pojawiły się po raz pierwszy?
Odpowiedzi na te pytania można odnaleźć w pierwszej książce numizmatycznej dla dzieci wydanej przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne przy wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź.
Książka „Monety Królów” autorstwa Roussany Alex-Nowakowskiej stała się podstawą zajęć prowadzonych przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12 mieli okazję zapoznać się z najdawniejszymi monetami. Dużą dawkę wiedzy przekazali uczniom członkowie oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Gnieźnie im. Andrzeja Schmidta. Głośno przeczytane fragmenty książki „Monety królów”, w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, zachęciły dzieci do zapoznania się z tekstem i ilustracjami opowieści o monetach z czasów Bolesława Chrobrego.
Każdy uczestnik spotkania otrzymał książkę w prezencie aby móc dalej pogłębiać wiedzę na temat monet.
UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content