IMG_5154

Dwadzieścia lat po debiucie literackim – Dorota Masłowska w Gnieźnie

Na literackim nieboskłonie pojawiła się niczym kometa, nieoczekiwanie i spektakularnie. Dwadzieścia lat później Dorota Masłowska wciąż zachwyca i zdumiewa; budzi kontrowersje i wprowadza rzesze społeczeństwa w stan wrzenia. Właśnie gościła w mieście pierwszych Piastów na zaproszenie Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna i Stowarzyszenia Ośla Ławka. Opowiedziała o swojej drodze twórczej, zdarzeniach lub może zderzeniach jakie stały się jej udziałem w tej artystycznej podróży.

To było fantastycznie spotkanie dwóch wybitnych artystek. Alex Freiheit prowadząca rozmowę zadbała o wyjątkowo intymny klimat ciekawej i błyskotliwej dysputy. Opowieści płynęły szerokim nurtem po tematach zwykle nielekkich. Było o adaptacjach (nie zawsze udanych), o mężczyznach roszczących sobie prawa własności do młodych twórczyń, podkastach prowadzonych z „Kariną” Szydłowską, rapie, publicznym poczuciu humoru i o hejcie. Dwudziestoletnia praca w „polszczyźnie” Masłowskiej stała się także tematem do głośnych refleksji.

Prawda, całe spotkanie trwało ponad dwie godziny, jednak mogłoby trwać i cztery. Dorota Masłowska nie jest typem gawędziary, swoje wypowiedzi buduje z namysłem, jednak zawsze jest to błyskotliwe, inteligentne – zawsze jest o „czymś”.

Spotkanie z Dorotą Masłowską rozpoczęło cykl wakacyjnych wydarzeń literackich na które zaprasza gnieźnieńska biblioteka. Szczegóły wydarzeń na stronie organizatora: www.biblioteka.gniezno.pl.

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu „Polszczyzna – zawsze na czasie!” z dofinansowaniem ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych, Edycja 2022”.

 

Zdjęcia Marta Bielawska-Borowiak

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content