260742899_354713676455994_3012336185011493687_n

Dom Internetowych Praw Dziecka w Digital Kids

Kilka dni temu obchodzony był Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Obchodziliśmy go także my – między innymi w naszym cyfrowym placu zabaw, czyli w Digital Kids przy Filii nr 2. Nikogo nie trzeba przekonywać, że cyfrowy aspekt praw dziecka jest dziś czymś ogromnie ważnym. Internet i media społecznościowe stworzyły nową rzeczywistość, w której dzieci spotykają się z nowymi problemami i poważnymi zagrożeniami.

Właśnie tej tematyki dotyczyły warsztaty „Dom Internetowych Praw Dziecka” , zorganizowane przez Goethe-Institut Warschau. Poprowadziła je – zdalnie, z pomocą tłumacza – Patricia Thoma, ilustratorka książek dla dzieci i artystka wizualna.

Jak wiadomo, współczesne dzieci w cyfrowym świecie czują się jak w domu. Ale w tym nowym świecie też istnieją pewne zasady gry. I tacy, którzy te zasady łamią. Uczestnicy warsztatów – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 – naszego partnera w tym projekcie – rozmawiały o regulacjach panujących w Domu Internetowych Praw Dziecka. Czyli o treściach publikowanych w sieci, cyberprzemocy, spamie i phishingu (tj. wyłudzaniu danych i poufnych informacji), prywatności w sieci oraz uzależnieniu od Internetu i gier. A potem, z materiałów recyklingowych, samodzielnie urządzały w pudełkach swoje Pokoje Internetowych Praw Dziecka.

Digital Kids to projekt, który działa w zaledwie 6 bibliotekach w kraju, w Wielkopolsce tylko w naszej gnieźnieńskiej. Cyfrowe place zabaw uruchomił Goethe-Institut w Warszawie. Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna realizuje projekt wespół ze Szkołą Podstawową nr 1 w Gnieźnie, a opiekunem merytorycznym Digital Kids jest Anna Galas.

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content