342225623_1604589436715348_7474492832421782859_n

„Czytanie przez doświadczanie”

„Jeśli nie damy dziecku zabawek, będzie bawiło się kamykami lub patykami. Jeżeli nie damy mu książki – samo po nią nie sięgnie. […] Książka dziecko pochłania, zawłaszcza je, rzeźbi w procesie lektury. Skutki takich czytelniczych przeżyć trwają długie lata, odciskają ślad na naszym życiu.” Biorąc sobie do serca słowa prof.  Grzegorza Leszczyńskiego, w ramach współpracy z bibliotekami z Żydowie i Czerniejewie, zachęcaliśmy dzieci z miejscowych przedszkoli do zabawy z książką. Jako Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna i BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej pokazaliśmy bibliotekarzom i nauczycielom w jaki sposób zaprezentować książkę, aby w konsekwencji doprowadzić dziecko i rodziców do czytelnictwa.

Nowatorskie formy pracy z tekstem literackim z wykorzystaniem sieciowania polimerów, ducha w butelce czy kolorowego deszczu pozwoliły dzieciom na zapoznanie się z książką poprzez wszystkie zmysły, nie tylko słuchu i wzroku, ale także dotyku, węchu i smaku.

Warsztaty i pokazy „Czytania przez doświadczanie” w ramach projektu „Blisko – Rozczytana Koalicja pokazały dzieciom, wychowanym na komputerze, smartfonie, że czytanie jest równie efektowne. Natomiast rodzice i nauczyciele będą mogli do domowego i przedszkolnego czytania wprowadzić nowe elementy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content