370298166_2002590400141863_4011544508535094759_n

Czytanie performatywne poezji Wisławy Szymborskiej

Królewskie Gniezno Czyta… poezję noblistki! Rok 2023 jest rokiem Wisławy Szymborskiej, stąd zależało nam, by poezja naszej noblistki była w Gnieźnie czytana. I to jak czytana – performatywnie!

Czytanie performatywne to, mówiąc najogólniej, głośne czytanie z użyciem aktorskich środków wyrazu. A kto to potrafi lepiej niż… zawodowa aktorka? Właśnie Zuzanna Czerniejewska Stube, która na co dzień gra na deskach Teatru Fredry w Gnieźnie, poprowadziła czytanie performatywne poezji Wisławy Szymborskiej.

Nie było to jednak występ dla publiczności, bo takiej nie było – wszyscy uczestnicy warsztatów weszli w rolę aktorów. Narybkiem aktorskim została młodzież z II LO w Gnieźnie.

Okazało się, że wejście w rolę w dużej mierze polega na pracy z ciałem. I właśnie na tym skupiła się Zuzanna Czerniejewska-Stube – wspaniale pokierowała swoją doraźną aktorską trupą, opowiedziała też o pracy w teatrze i swoim warsztacie. A potem odbyło się wspólne czytanie performatywne dwóch wierszy Wisławy Szymborskiej – „Cebuli” i „Niektórzy lubią poezję”.

Wstępem do tej aktorskiej interpretacji poezji noblistki było wprowadzenie Kamila Kasprzak – Bartkowiak, która w ciekawy sposób naświetliła biografię Wisławy Szymborskiej i po krótce przedstawiła jej literacki dorobek.

Czytanie performatywne poezji odbyło się w ramach projektu Królewskie Gniezno Czyta 2023 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content