Czy warto odwiedzić Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna w sobotni poranek? Zdecydowanie tak. Zwłaszcza gdy udajemy się na spotkanie z Małgorzatą Swędrowską, wieloletnim nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, wykładowcą na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, twórcą koncepcji czytania wrażeniowego oraz autorką książek dla dzieci.
Uczestnicy spotkania, nauczyciele, bibliotekarze, animatorzy, rodzice, dowiedzieli się jak czytać wrażeniowo, na czym polega ta metoda pracy z dziećmi na zajęciach poświęconych literaturze.
Czytanie wrażeniowe to autorska koncepcja, dzięki której można skupić uwagę dzieci na poznawaniu literatury i nakłonić je do sięgania po kolejne książki. Dzieci potrzebują takich metod nauczania – nazywanych aktywizującymi – ponieważ zabawa i atrakcyjna forma mogą zamienić nieco nudną lekcję w prawdziwe doświadczanie wiedzy. Książka, sama w sobie, może stać się przedmiotem niezwykłym – zawierającym nie tylko piękne opowieści, ale także wyzwalającym pozytywne emocje. Od czego zacząć? Jak czytać wrażeniowo? I na czym polega ta metoda pracy z dziećmi? Tego wszystkiego można się było dowiedzieć na spotkaniu będącym swego rodzaju „instruktażem czytania wrażeniowego”, zorganizowanym w Filii nr 2 pod Sówką. Uczestnicy tego swoistego wykładu bez skrępowania wchodzili w rolę swoich podopiecznych, z którymi pracują na co dzień, entuzjastycznie reagując na propozycje aktywności dostarczających niezapomnianych wrażeń z czytanej wspólnie lektury.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Rozczytana koalicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.