Biblioterapia (12)

Czytanie daje siłę – Tydzień Biblioterapii

Biblioterapia to zamierzone oddziaływanie poprzez czytanie, słuchanie lub oglądanie odpowiednio dobranych książek. Ma na celu kształtowanie właściwych postaw, pracy nad sobą, samoakceptacji, przyczynia się do uświadomienia trudnych sytuacji i uczy reakcji na nie, wpływa pozytywnie na emocjonalne stany.

Odmianą biblioterapii dla dzieci jest bajkoterapia, czyli terapia przez opowieści, zwane również bajkami-pomagajkami. Czytając dziecku określone bajki możemy mu pomóc w wielu trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych. Bajki uczą, jak sobie radzić z problemami, pokazują, że inni przeżywają podobne zdarzenia, oddziałują w profilaktyce przygotowując dziecko do nowych sytuacji. Rodzice mogą czerpać z bajek inspirację do wychowywania i nawiązywania głębszych relacji z dziećmi. Zaś dla nauczycieli bajki relaksacyjne, psychoterapeutyczne i psychoedukacyjne mogą być fachowym wsparciem w ich pracy z uczniami.

Aby ułatwić poszukiwanie czytelnikom odpowiednich bajek utworzyliśmy w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna specjalne działy  “Bajki Pomagajki“. Od momentu ich powstania zainteresowanie tego typu bajkami bardzo wzrosło, zwłaszcza wśród rodziców.

W oparciu o książki z tego działu przeprowadziliśmy, w Tygodniu Biblioterapii, specjalne warsztaty dla dzieci. Inspiracją była pozycja „Z dzieckiem w świat wartości” Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej z akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Dzieci dowiedziały się jakie książki warto czytać z rodzicami, aby jak najwięcej dowiedzieć się o wartościach w życiu małego człowieka.

Książki, takie  jak: „ Nocne straszydła” Marcus Irene Wineman czy „ Moje małe strachy” Jo Witek pozwoliły najmłodszym oswoić strach. Zaś pozycje  dla młodszych i starszych dzieci z serii Sieciaki pozwoliły na ukazanie bezpiecznych form spędzania wolnego czasu.

Warsztaty i spotkania zostały przeprowadzone razem z BAZĄ Centrum Edukacji Kreatywnej.

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content