Czytadełko (10)

Czytadełka dla maluszka – podsumowanie drugiej tury

Współczesny rodzic spragniony jest miejsc, w którym jego dziecko będzie czuło się bezpiecznie i komfortowo. Takimi przyjaznymi  rodzinom punktami  na mapie Gniezna  z pewnością są  placówki Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna oraz zaprzyjaźniona z gnieźnieńską książnicą BAZA – Centrum  Edukacji Kreatywnej.

To właśnie w przyjaznych wnętrzach BAZY odbywały się Czytadełka dla maluszka prowadzone przez Darię Polus, znakomitą  animatorkę, twórczynię  Bazy i Ewę Jaworską , starszego  kustosza, koordynatorkę akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Prowadzące starały się przekazać rodzicom i dziadkom, że czytanie to wielka przyjemność, ale i nauka wpływająca na rozwój dziecka w wieku 0-3 lat.  Chociaż dziecko nie do końca rozumie znaczenie wszystkich słów, ale słyszy głos i intonację, czuje rytm wypowiadanego tekstu i płynące z niego emocje. Dzięki temu rozwija się intelektualnie i społecznie.

Głośno czytane teksty typu: ”Basia i Franek”  Zofii Staneckiej, ”Kicia Kocia mówi „Dzień dobry!” Anity Głowińskiej  itd. były wyjściem do ciekawych zabaw literackich, ruchowych, teatralnych czy plastycznych. Stały się kopalnią pomysłów na interesujące spędzenie czasu z dzieckiem.

Rodzice byli informowani o możliwości udziału wraz z trzyletnimi dziećmi w akcji „Mała Książką -Wielki Człowiek prowadzonej przez bibliotekę.

Poszczególnymi tematami zajęć zainteresowane były przedszkola, dla których przeprowadzono dodatkowe warsztaty.

Druga tura Czytadełek, podobnie jak pierwsza, spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Widać, że jest potrzeba prowadzenia tego typu zajęć czytelniczych w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Zajęcia z cyklu “Czytadełko dla maluszka” odbywały  się w ramach projektu “Laboratorium słowa” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.