szafranskiczaswrzenia (5)

„Czas wrzenia” – wystawa fotografii Jakuba Szafrańskiego

„Czas wrzenia”wystawa fotografii Jakuba Szafrańskiego, przygotowana przez Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, do oglądania w Bibliotece przy ul. Staszica 12a.

Kuratorka Kamila Kasprzak-Bartkowiak o wystawie:
„Obyś żył w ciekawych czasach” – to popularne przysłowie, które wbrew pozorom nie jest życzeniem dobrego i interesującego życia, lecz doświadczeniem różnego trudu, pewną przestrogą, a nawet przekleństwem. I takie czasy niestety stawia przed nami także XXI wiek, a fotograf i aktywista Jakub Szafrański próbuje je dla nas jak najlepiej udokumentować. Ku pamięci, wiedzy i przestrodze.
Zapraszamy na wystawę jego prac. Ekspozycję znajdującą się w holu bibliotecznym przy ul. Staszica 12a, będzie można oglądać do połowy lipca w godzinach otwarcia książnicy.

Zdjęcia, zebrane pod wspólnym tytułem „Czas wrzenia” to 36 kadrów z polskich ulic w obecnej rzeczywistości, gdy grożą nam nieodwracalne zmiany klimatu, chwieje się praworządność czy łamane są prawa człowieka. Pochodzący z Lublina artysta starał się dotrzeć ze swym cyfrowym okiem wszędzie tam, gdzie mieszkanki i mieszkańcy Polski odpowiadali protestem na dziejącą się wokół nich niesprawiedliwość lub po raz kolejny chcieli zademonstrować swoje istnienie. Oprócz tego fotograf poza dokumentacyjnym zamysłem, uchwycił także towarzyszące im emocje, detale i rekwizyty buntu z którymi będą mogli skonfrontować się również odbiorcy jego dzieł w Gnieźnie.

Warto dodać, że bez względu na sytuację pandemiczną, dzień po otwarciu wystawy odbędzie się premiera filmowej rozmowy z Jakubem Szafrańskim, który opowie o swojej fotograficznej i społecznej aktywności. Dostępna ona będzie na profilu Klubu Krytyki Politycznej w Gnieźnie oraz Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, a na miejscu w książnicy będzie można poczęstować się pamiątkową pocztówką”.
Wystawa Klubu Krytyki Politycznej w Gnieźnie Natomiast dofinansowana została ze środków Miasta Gniezna w ramach projektu „Wyobrażenia i wyobraźnie”.

Wystawa powstała z inicjatywy Klubu Krytyki Politycznej w Gnieźnie oraz przy wsparciu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Natomiast dofinansowana została ze środków Miasta Gniezna w ramach projektu „Wyobrażenia i wyobraźnie”
.

O Autorze:
Jakub Szafrański – pochodzi z Lublina. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Od 10 lat fotografuje i pisze dla Krytyki Politycznej. Relacjonował wydarzenia z ulic Warszawy, Niemiec, Katalonii oraz publikował korespondencję z Hiszpanii i Włoch. Zaangażowany w działalność krajowych grup lokatorskich i ekologicznych. Szkolił się i współorganizował przedsięwzięcia międzynarodowych kolektywów broniących praw człowieka takich jak European May, European Alternatives oraz Justice is Global. Laureat Stypendium pamięci Konrada Pustoły, uczestnik programu rezydencji artystycznych Artist-in-Residence ESK Wrocław 2016.

Konto na IG