Cho za winkiel! Alternatywna Historia Gniezna

„Cho za winkiel! Alternatywna Historia Gniezna” to wyjątkowe wydawnictwo, które w sposób zupełnie osobny opowiada o historycznych ciekawostkach związanych z Gnieznem. Ten bezpłatny e-book to efekt 12 lat zbierania i opisywania przez jego autora m.in. wydarzeń, miejsc, ludzi, architektury – wszystkiego z przeszłości Gniezna, czego nie znajdziemy w publikacjach do tej pory pojawiających się na rynku wydawniczym. Aleksander Olo Karwowski znany jest zapewne niektórym z czytelników jako współautor, a następnie samodzielny autor historycznego bloga Pustostan, który zamienił się niedawno w Za winklem. Możecie znaleźć go na Facebooku.
Spotkanie autorskie z autorem i zarazem premiera e-booka miała miejsce 20 grudnia w Starym Ratuszu, a na wydarzenie zaprosiła Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Rozmowę poprowadził Dawid Jung – poeta, wydawca, regionalista, jedna z najcenniejszych postaci współczesnej kultury Gniezna. Spotkanie, na które przybył komplet publiczności stało się przyczynkiem m.in. do rozmów o tzw. nowym regionalizmie, podejmowaniu tematyki dziejów miasta nie tylko przez zawodowych historyków, ale też przez amatorów, pasjonatów czy dziennikarzy. Czy miasto ma i rozumie swoją tożsamość i odrębność kulturową? Czy dzisiejsi mieszkańcy są za dbanie o tę odrębność odpowiedzialni? Czy miasto może „pachnąć” i tym samym prowadzić nas po swoich dzielnicach? Między innymi takie zagadnienia poruszano na piątkowej premierze wydawnictwa.
Bezpłatny e-book „Cho za winkiel! Alternatywna Historia Gniezna” można pobrać po zeskanowaniu kodu QR lub z dedykowanej projektowi strony www.chozawinkiel.pl.
Projekt zrealizowany dzięki stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

Aleksander Karwowski (ur. 1984) – z wykształcenia politolog i dziennikarz. Autor licznych publikacji prasowych, reportaży, wywiadów. Od 2013 roku stale współpracuje z redakcjami lokalnymi ziemi gnieźnieńskiej oraz ogólnopolskimi mediami. Redaktor naczelny portalu informacyjnego Przemiany na Szlaku Piastowskim. Współautor wydawnictwa Gniezno, miasto trzech kultur (2013) oraz serii reportażu filmowego Dźwięki naszego miasta (2022). Wykłada i opowiada historię miasta i regionu. Oprowadza po zakątkach Gniezna. Współautor, a potem samodzielny autor bloga Pustostan i Za winklem. Za działalność dziennikarską wyróżniany, m.in. Nagrodą im. Wojciecha Dolaty przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (2023 i 2024) oraz stypendium kulturalnym Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2024). Od listopada 2023 roku członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy (IFJ) w Brukseli.

UDOSTĘPNIJ
Skip to content