415764845_285485991175622_1128902919222761206_n

C/Z/YTAT na weekend – “W Dolinie Muminków”

I mamy kolejny piątek, czyli zachęcamy Was C/Z/YTATEM do czytania. Dziś coś na ukojenie zimowej niepogody.

„Pewnego szarego poranka na Dolinę Muminków spadł pierwszy śnieg. Padał miękko i cicho – w parę godzin wszystko było białe.

Muminek stał na schodkach przed domem patrząc, jak dolina okrywa się zimową kołdrą. ,,Dziś wieczorem – myślał sobie – ułożymy się do długiego zimowego snu”. (Wszystkie trolle Muminki układają się do snu zimowego gdzieś koło listopada. Bardzo to rozsądne ze strony każdego, kto nie lubi zimna i zimowych ciemności). Potem Muminek zamknął za sobą drzwi i poszedł do swojej mamy. Śnieg przyszedł! – powiedział.

(….)

Następnie rodzina Muminków i wszyscy jej przyjaciele i znajomi uroczyście i z namaszczeniem zaczęli przygotowywać się do długiej zimy. Mama Muminka nakryła do stołu na werandzie, lecz każdy dostał na kolację tylko trochę igliwia świerkowego w filiżance. (Jest bowiem rzeczą bardzo ważną napełnić sobie żołądek igliwiem, jeśli się ma zamiar – nie była spać przez trzy miesiące). Po kolacji – nie była zresztą zbyt smaczna – wszyscy powiedzieli sobie dobranoc trochę czulej niż zwykle, a Mama Muminka przypomniała o myciu zębów. Następnie Tatuś Muminka obszedł dom i pozamykał wszystkie drzwi i okiennice oraz zawiesił siatkę od much na żyrandolu, żeby się nie zakurzył. Potem wszyscy położyli się do swoich łóżek, w których porobili sobie przytulne dołki, naciągnęli kołdry na uszy i myśleli o czymś przyjemnym.”

 

Jeśli ktoś ma już dosyć zimy, śniegu, deszczu i wiatru i z niecierpliwością czeka na wiosnę, to dla niego cytat idealny. W takie dni jak dziś najmilej byłoby zostać w ciepłym łóżku, a najchętniej przespać zimno aż do wiosny. Niech ten cytat z książki “W Dolinie Muminków” Tove Jansson otuli Was tak, jak ciepła kołdra Muminka.

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content