4874930d-bd10-4753-9c9d-42b3b2c724e4

C/Z/YTAT na weekend: “Kamień na kamieniu” Wiesław Myśliwski

„Nie wiem, czy Bóg umarł, czy zmartwychwstał, czy to wszystko prawda, ale święcone jajka maja inny smak od nie świeconych. I nikt mi nie powie, że mi się tylko tak zdaje. Na co dzień mogę wcale jajek nie jeść, a święconych zjem z dziesięć na raz i nie zatka mnie. Ani chleba mi nie trzeba, trochę soli wystarczy, ma się rozumieć, też świeconej. A najlepiej z chrzanem, a chrzan powinien być nie tylko święcony, ale mocny, żeby nosem bił”.

Ten cytat z monologu Szymka Pietruszki – bohatera powieści „Kamień na kamieniu” Wiesława Myśliwskiego wybraliśmy ze względu na wielkanocny motyw. A wybrać jeden cytat z tej arcydzielnej prozy nie jest łatwo. Jak trafnie piszą krytycy, każde zdanie Myśliwskiego warte jest zacytowania. Mistrzostwo języka, realistyczny świat opisany z filozoficzną głębia to tylko niektóre  walory pisarstwa autora, który kilka dni temu obchodził 92. urodziny. „Kamień na kamieniu”, z którego wynotowaliśmy  powyższy cytat, otwiera inny genialny i pełen symbolizmu akapit:

„Wybudować grób. To się tylko tak mówi. A kto nie budował, ten nie wiem, co taki grób kosztuje. Prawie tyle co dom. Choć grób, mówią, też dom, tylko że na tamto życie. Bo wieczność nie wieczność, a swój kąt powinien człowiek mieć.”

Nic dziwnego, że Wiesław Myśliwski uchodzi za giganta polskiej literatury, zwłaszcza nurtu wiejskiego. Opisując realia polskiej wsi i przemian, jakim podlega, potrafi – jak mało kto – oddać uniwersalne i ponadczasowe wartości kondycji ludzkiej. Jeżeli więc planujecie spędzić wielkanocny czas z wartościową lekturą, to szczerze zachęcamy, by sięgnąć na półkę po Myśliwskiego – zachwycić się słowem i zadumać nad sensem. Połączenie, które we współczesnej literaturze wcale nie jest tak częste.

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content