333015525_998970134819933_1415716669886197827_n

Być albo nie być w Ukrainie. Zapraszamy na pokaz filmu „Syndrom Hamleta” i dyskusję

Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie i Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zapraszają na pokaz filmu.
Po roku od pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę solidaryzujemy się z Ukrainkami i Ukraińcami. Projekcja filmu „Syndrom Hamleta” będzie pokazem przedfestiwalowym zapowiadającym 21. edycję Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS w Gnieźnie, który odbędzie się na przełomie sierpnia i września. Dystrybutorem filmu jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka / WATCH DOCS.
Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem zaproszonych gościń: dr Katarzyny Jędraszczyk, (Instytut Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. A.Mickiewicza) i Olii Shirinovej (studentka projektowania kultury w Instytucie Kultury Europejskiej UAM).
O filmie:
“Syndrom Hamleta” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, przedstawia pokolenie młodych Ukraińców naznaczone czasem wojny. Punktem wyjścia są tu przygotowania do spektaklu teatralnego luźno opartego na motywach szekspirowskiego „Hamleta”. Film to poruszający portret pokolenia pragnącego zmierzyć się z wojenną traumą i bolesną przeszłością, która teraz, po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, staje się zarówno ich teraźniejszością, jak i przyszłością.
To jeden z najgłośniejszych polskich filmów dokumentalnych tego roku. Zdobywca Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym i dwóch prestiżowych nagród na festiwalu w Locarno: Grand Prix Semaine de la critique oraz Independent Critics Award “Boccalino d’Oro” dla najlepszego filmu dokumentalnego, a także zwycięzca konkursu głównego 22. MFF WATCH DOCS.
Pokaz odbędzie się 6 marca (poniedziałek) o godz. 18.00 w Czytelni Biblioteki Głównej, ul. Mieszka I 16.