IMG_9955

Biblioteka w Akademii Pana Kleksa

Pikniki, festyny, festiwale – jak Polska długa i szeroka, tak pokochała letnie imprezy plenerowe! Polubiliśmy wspólnotowe spędzanie czasu pod chmurką, przy muzyce, w biesiadnych nastrojach! To, co jednak wyróżnia nasz Piknik Czytelniczy spośród tysiąca innych to jego… czytelniczy sznyt!
 
Czytanie nie jest u nas tylko kwiatkiem do kożucha! Naszej Bibliotece naprawdę chodzi o to, by pokazać mieszkańcom Gniezna, że książka = dobra zabawa! Że czytanie to wielka frajda! Że z literatury można czerpać pomysły na zabawy i rodzinne spędzanie czasu!
 
W tym roku motywem przewodnim był Wielce Szanowny Ambroży Kleks i jego Akademia! Ton nadawała książka Jana Brzechwy i sam… Jan Brzechwa, który wraz z Pchłą Szachrajką przyglądał się życzliwie piknikowym zabawom, a przy okazji rozdawał rodzicom „List o czytelniczym wychowaniu dzieci”.
 
Książka Brzechwy stała się dla nas inspiracją do przeróżnych kleksowych warsztatów i zabaw podczas pikniku: otworzyliśmy Pracownię Pana Kleksa, Zoo Brzechwy – dzieciaki robiły zwierzęta z rolki i z balonów, małą manufakturę czapeczek Doktora Paj-Chi-Wo. Można było sobie przygotować zakładkę z Kaczką Dziwaczką i innymi zwierzakami, zatańczyć z Igłą i nitką lub pogłówkować w Akademii Pana Kleksa na lekcji „matematyki na wesoło”. Było też coś, co delikatnie przypominało lekcje polskiego (ale bez dyktanda i ocen!), czyli gry i zabawy słowne dla każdego – dużego i małego. Po tych wszystkich atrakcjach można było odpocząć z książką na leżaczku w strefie czytania.
 
W tych wszystkich bibliotecznych działaniach bibliotekarzom pomagały nasze emerytowane koleżanki z biblioteki, klubowicze Młodzieżowego Klubu Dyskusji o Książce oraz wolontariusze Książki na telefon – Książkowa Brać!
 
VI Piknik Czytelniczy z Panem Kleksem został zrealizowany w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2024” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content