zdj. Anna Farman

Biblioteka podsumowuje rok 2019

2019 dla gnieźnieńskiej książnicy był rokiem dużej i zadowalającej przemiany. Zmiany te były widoczne szczególnie w obszarze działań kulturalno-edukacyjnych. Wiele z tych aktywności miało swoją premierę właśnie w ubiegłym roku.

Festiwale doskonale znane w mieście
Biblioteka występowała jako organizator przynajmniej kilku prestiżowych dla Gniezna festiwali, w tym Festiwalu Literackiego Preteksty, którego przedstawiać nie trzeba. Slam poetycki im. Franciszka Rabelais, wystawa Światłoczułe Słowa, czy koncerty w Klubie Muzycznym „Młyn” to punkty programu, na które gnieźnieńska publika czeka cały rok. Biblioteka „przejęła” także pieczę nad organizacją Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego Gniezna „Fyrtel”. Mocnym otwarciem festiwalu był wernisaż wystawy zdjęć Sebastiana Ucińskiego. Zaś podczas finału Nagrodę Kulturalną Miasta Gniezna otrzymał Paweł Bąkowski, a Medal Koronacyjny Prezydenta Miasta Gniezna Piotr Żelazowski. Można było posłuchać gwarowych monologów wykonanych przez Ekę Bolecha i muzyki zespołu Toma Bishopa do utworów polskich poetów. Podczas Królewskiego Festiwalu Artystycznego Biblioteka zainaugurowała I Piknik Czytelniczy. Gnieźnianie mogli skorzystać z całego mnóstwa czytelniczych atrakcji pod gołym niebem, od strefy czytania dzieciom, poprzez warsztaty plastyczne, aż po gry i zabawy z Panem Kleksem.
Te przedsięwzięcia nie doszły by do skutku, gdyby nie dotacja celowa z Urzędu Miejskiego.
Nie można zapomnieć o partnerskim wsparciu w takich wydarzeniach, jak Konwent Fantastyki Fantasmagoria, Prezydencki Dzień Dziecka, Festiwal Filmowy Offeliada oraz Jarmark Bożonarodzeniowy, na których bibliotekarki z gnieźnieńskiej książnicy dbały o plastyczne, ruchowe i edukacyjne atrakcje dla najmłodszych. Biblioteka była także obecna podczas miejskiego wydania Narodowego Czytania, wzięła także udział w ogólnopolskich akcjach: czytania Jeżycajdy mającą na celu promocję twórczości Małgorzaty Musierowicz, Nocy Bibliotek, na której gościli uczniowie pierwszych klas podstawowych, Ostrego Dyżuru Literackiego, gdzie specjaliści od leczenia książkowych alergii zalecali kuracje i dobrą literaturę. Po raz pierwszy Biblioteka brała udział w Nocy Muzeów proponując spacer autorską ścieżką edukacyjną gnieźnieńskimi śladami Józefa Chociszewskiego.

Małe święta bibliotekarskiej rodziny
Pozostając przy ważnych wydarzeniach, w bibliotekarskim światku, przynajmniej dwa mają charakter istotnych i prestiżowych. I tak właśnie w ubiegłym roku BPMG świętowało Tydzień Bibliotek oraz Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Na Tydzień Bibliotek czytelnicy mogli skorzystać z abolicji, której dotychczas w instytucji nie praktykowano. Zorganizowano ponad 25 spotkań z przedszkolakami i uczniami szkół podstawowych, w sumie organizator ugościł 34 grup zorganizowanych, czyli ok. 870 dzieci. Podczas Tygodnia Czytania to biblioteka udała się z wizytą do przedszkoli na teranie miasta Gniezna. Wraz ze znanymi sportowcami z Gniezna prezentowano zalety gimnastyki dla ciała i umysłu.
Organizator starał się włączyć w obchody mniej popularnych, ale niezwykle ciekawych uroczystości pochodzących z kalendarza świąt nietypowych. Imprezy czytelnicze z okazji Dnia Czekolady, Urodzin Kubusia Puchatka, Dnia Postaci z Bajek, czy odbywający się w grudniu Basiowy Bal Pasiastych, którego sympatyczną bohaterką jest Basia z książek Zofii Staneckiej to nieliczne przykłady czytelniczej promocji. Do bardziej konwencjonalnych należą wydarzenia związane z Dniem Teatru, na który przybył sam Pan Kuleczka wprost z kartek opowieści autorstwa Wojciecha Widłaka, Dniem Czytania Tolkiena, Światowym Dniem Poezji czy Dniem Języka Ojczystego, w trakcie którego można było zaczerpnąć nieco wiedzy z zapomnianej nieco historii znaczeń staropolskich wyrażeń. Podczas Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci Biblioteka zaprosiła przed radioodbiorniki Radia Gniezna stałych słuchaczy, przedszkolaków i wszystkie miejskie maluchy do wysłuchania interpretacji “Brzydkiego Kaczątka” Hansa Christiana Andersena czytanej przez dyrektora instytucji.
Zresztą od marca minionego roku Biblioteka na stałe zagościła w audycjach Radia Gniezna. W cotygodniowym cyklu “z bibliotecznej półki” bibliotekarze BPMG polecają słuchaczom literaturę ze swego księgozbioru.

Nowe przestrzenie, nowe możliwości
Z myślą o najmniejszych czytelnikach w lokalu przy ul. Staszica 12a powstał “Kącik dla malucha”. Jest tam fotel idealnie spełniający się w roli siedziska dla mamy karmiącej, są kolorowe zabawki pozwalające na manualne eksperymenty, dywanik, który doskonale sprawdza się także jako tor wyścigowy, a także turystyczne łóżko, do którego można odłożyć na moment pociechę.
Nowymi możliwościami mogła pochwalić się także Czytelnia Biblioteki Głównej, która od września stanowi miejsce umożliwiające prowadzenie małych spotkań autorskich, klubowych czy warsztatów. Sierpniowy remont pomieszczeń pozwolił otworzyć się placówce na nowe funkcjonalności.

Biblioteka dla seniora
Biblioteka od ubiegłego roku nadzwyczaj uważnie przygląda się potrzebom osób starszych. Oprócz regularnych wizyt (raz w tygodniu) w dwóch domach opieki, w trakcie których bibliotekarze głośno czytali fragmenty literatury oraz lokalną prasę, powstała także usługa pozwalająca na dostarczenie książek z biblioteki tym, którzy sami nie mogą odwiedzić biblioteki. “Książka na telefon” w trakcie roku dojrzewała. Dziś, zamiast dwóch dzielnic miasta – tak jak na początku, obejmuje swoim zasięgiem całe Gniezno. Biblioteka miała także kilka szkoleniowych propozycji dla członków Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ostatecznie nie każda babcia i dziadek są na bieżąco z czytelniczymi nowościami dla najmłodszych, a biblioteka to doskonała przestrzeń także do spotkań międzypokoleniowych.

Projekty zrealizowane dzięki dotacjom
Nie byłoby to możliwe gdyby nie projekty realizowane przez bibliotekę, a finansowane dzięki pozyskanym dotacjom. Od 2019 r. udało się uskutecznić aż cztery projekty. Wśród nich właśnie pozwalający na realizacje usługi dla starszych lub/i schorowanych mieszkańców miasta “Dwukierunkowa do czytania – Książka na telefon” dofinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę, a realizowany wraz z Gnieźnieńskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
Do sporych sukcesów książnicy należy dodać zrealizowaną kampanię społeczną “Tu blubramy po naszemu!” promującą gwarę gnieźnieńską. Spotkania autorskie z mistrzami lokalnej mowy m. in. Włodzimierzem Bulkowskim, Elizą Grzelak, Juliuszem Kublem czy Markiem Szymańskim cieszyły się dużym zainteresowaniem Gnieźnian. Dzieci także mogły liczyć na językowe wtajemniczenia w podstawy mowy babć i dziadków dzięki warsztatom. Młodzi w vlogach ćwiczyli swoją znajomość gwary, polecając książki.
Inna kampania społeczna, tym razem skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym “Mała książka – wielki człowiek” realizowana dzięki Instytutowi Książki także przerosła założenia organizatora. Tylu chętnych do odebrania “Czytelniczej wyprawki” się nie spodziewano. Dzięki akcji Biblioteka powiększyła grono swoich odbiorców o 238 małych miłośników literatury. Tak duży odzew kampanii nie byłby możliwy, gdyby nie partnerzy – gnieźnieńskie przedszkola. Za pracę popularyzującą akcję wśród rodziców Organizator zrewanżował się, zapraszając nauczycieli przedszkolnych na szkolenia: „Kamishibai – papierowy teatr. Czytam, piszę, ilustruję” oraz „Bajkoterapia, czyli bajki pomagajki dla małych i dużych”.
Od zeszłego roku miejska książnica jest także miejscem, które umożliwia podjęcie dialogu w zakresie trudnych tematów dotyczących miasta. To w ramach realizowanego projektu “Rozmowy przy wspólnym stole” zaproszeni goście, specjaliści, animatorzy, przedstawiciele miasta i gnieźnianie podejmują próbę wysłuchania i zrozumienia stanowisk osób o odmiennych poglądach. Dotychczasowe spotkania dotyczące pojęć wielokulturowości, dostępu osób niepełnosprawnych do kultury, czy obecność zieleni w Gnieźnie pokazały dużą potrzebę zarówno debaty publicznej jak i wsłuchania się w potrzeby Gniezna i jego mieszkańców.
Projekt “Całe Gniezno Czyta Dzieciom” doceniono w Warszawie. Działania koordynatorki akcji Cała Polska Czyta Dzieciom Ewy Jaworskiej, kierownika Filii nr 2 BPMG, w ramach autorskiego programu doczekały się nagrody Fundacji ABC XXI. Dziesiątki spotkań i warsztatów, zajęć animacyjnych i spotkań z ciekawymi mieszkańcami miasta, których celem było podnoszenie kompetencji czytelniczych i komunikacyjnych dzieci i młodzieży, nauka kreatywności, oryginalności i nietuzinkowego spojrzenia na świat spotkały się z zasłużonym uznaniem.

Kluby czytelnicze – sposób na towarzyski wieczór
Na koniec poprzedniego roku w Bibliotece działały cztery czytelnicze kluby, dwa z nich powołano właśnie w 2019 roku. W maju pierwsze spotkanie miał klub smakoszy kulinarnych „Apetyt na książkę”. Spotkał się on z niemałym zainteresowaniem czytelników. Podobny sukces odnotował także działający przy Filii nr 9 Klub Książki dla Dzieci i Rodziców „Bajkopomagajki”, który stanowi wsparcie dla rodziców i dzieci wczesnoszkolnych w procesie nauki czytania, odkrywania wartościowej literatury i kreatywnej zabawy. Pozostałe dwa: Klub „Trzy kwadranse z książką” i najstarszy „Klub Dyskusji o Książce” mają już ugruntowaną pozycję na kulturalnej mapie miasta.

W sumie w 2019 r. w placówkach BPMG przeprowadzono 490 zajęć dla 120 grup zorganizowanych. Wypożyczono 340 219 tys. egzemplarzy. Zakupiono 146 470 woluminów, zapisano 1 420 nowych czytelników.
To nie wszystkie wydarzenia z jakich realizacji w 2019 r. może być dumna Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. To jedynie część namacalnych zmian, których kontynuacji można się spodziewać także w roku bieżącym. To także efekt wytężonej pracy całego zespołu Biblioteki.

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content