Biblioteczny Kalendarz Adwentowy

Biblioteczny Kalendarz Adwentowy – 8 grudnia

Dziś znowu zimowe wydanie Bibliotecznego Kalendarza Adwentowego. Choć tak po prawdzie dzisiejsza polecajka lekturowa, czyli „Zima” Andrzeja Stasiuka nie jest wcale poświęcona tylko tej porze roku. Zaledwie jedno, ostatnie opowiadanie z tego niewielkiego zbioru dotyczy zimy. Za to wspaniale zimowe są obrazy Kamila Targosza, które ilustrują tę książkę Stasiuka. I nie tylko tę. Grafiki Targosza pojawiają się na wielu okładkach i w książkach Stasiuka. Choćby w ostatniej – „Przewóz”.

Warto spojrzeć na ten duet bliżej. Otóż Kamil Targosz – krakowski malarz i grafik – jest przyjacielem Andrzeja Stasiuka. Ich współpraca zaczęła się od Tygodnika Powszechnego. Targosz ilustrował ukazujące się tam felietony Stasiuka. Malarstwo Targosza jest niezwykłe i jakoś podobne do frazy Stasiuka – realistyczne, bajkowe i niepokojące zarazem. Obrazy często przedstawiają beskidzkie krajobrazy i zwierzęta – kruki, owce, psy. Niezwykle malownicze są jego zimowe pejzaże, które znajdziemy właśnie w „Zimie”. Polecamy zatem tę książkę – zarówno do oglądania, jak i smakowania frazy Stasiuka – poetyckiej i surowej zarazem:

„ I znowu jest noc. Świat toczy się jak śniegowa kula i białe oblepia go coraz grubiej. Wystają jeszcze lasy i pojedyncze drzewa. Zaspy układają się wokół domów jak dowolne fale i półkoliste ostrza. Jest cicho, nieruchomo i daleko. Okolica zaczyna przypominać makietę wieczności. Kształty się idealizują, niwelują różnice, temperatury się wyrównują i szczegół jako siedlisko diabła ma się coraz gorzej. Gdy coś wypadnie z kieszeni, można się z tym pożegnać przynajmniej do wiosny.”