265361173_1654177768246768_5792029256239789978_n

Biblioteczny Kalendarz Adwentowy – 18 grudnia

Najpierw sześć tomów „Mojej walki”, potem 4 pory roku – nie da się ukryć, że głośny norweski pisarz Karl Ove Knausgard lubi literackie cykle. A dziś, w naszym przedświątecznym cyklu, czyli Bibliotecznym Kalendarzu Adwentowym, polecamy właśnie jego „Zimę”. To, jak zawsze u tego pisarza, osobisty esej-diariusz z oczekiwania na narodziny córki, gdzie ważne i wysokie przeplata się z doraźnym i błahym. Czyli – jak w życiu. Zimową opowieść uzupełniają obrazy norweskiego akwarelisty Larsa Lerina – inspirowane krajobrazami Skandynawii, Arktyki i Syberii.

Mamy dla Was fragment dotyczący pakowania prezentów świątecznych dla dzieci i tego, jak podobnie działa literatura i wyobraźnia dziecka:

„(…) jutro wieczorem, kiedy dzieci je rozpakują, robot i pluszowy królik otrzymają imiona i cechy, stając się pełnoprawnymi członkami ich świata. Ta umiejętność ożywiania tego, co martwe, tworzenia świata, w którym to, co zamknięte, otwiera się na nas, została doprowadzona do perfekcji w literaturze, bo nie ma żadnej zasadniczej różnicy między tym, co dzieje się, kiedy otwieram jedną ze stojących tu książek, powiedzmy Wojnę i pokój Tołstoja, a tym, co się stanie, kiedy dzieci rozpakują jutro swoje prezenty. Odrobina czerni na kartce papieru wywołuje burzę uczuć, sprawiając że wszystko inne znika; tak samo stanie się, kiedy robot zrobi kilka kroków po podłodze, a królik zostanie przyciśnięty do piersi i wycałowany”.