rzezywaznewern (18)

Analogowo o „Rzeczach ważnych” – wernisaż wystawy fotografii podopiecznych “Domu Tęcza”

Każdy ma swoje ulubione przedmioty – kubek do kawy, pierścionek po babce, fotografie, na której jest cała rodzina. Biblioteka również ma „rzeczy”, które cenimy najbardziej – to książki, co raczej nie budzi zdziwienia, ale także ludzie, czyli naszych czytelników. Otwarta właśnie wystawa „Rzeczy ważne” zmusiła nas do zastanowienia się nad wartościowymi rzeczami. Wspaniale było słuchać jak powstawała ta ekspozycja i ile zaangażowania oraz radości sprawiła jej uczestnikom praca z fotografią analogową. O przygodach, jakie podczas wykonywania i wywoływania zdjęć mieli podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Dom Tęcza” opowiadał, z niemałym rozbawianiem, prowadzący zajęcia fotografik Waldek Stube. Były momenty niepewności, a nawet grozy, satysfakcji i oczywiście rozbawienia, czyli wszystko to, co sprawia że praca z kliszą jest czymś niepowtarzalnym i unikatowym.

Uczestnicy warsztatów fotograficznych Iwona Czajkowska, Zbyszek Kowalski, Adrian Lutomski, Kacper Malicki, Mateusz Nowacki, Dominik Pędrak, Aleksandra Wełnic, Sebastian Hartung, Amanda Łukaszewska i Natalia Nowak sfotografowali ukochane przez siebie przedmioty i sami zapozowali do portretów – odzwierciedlając czynności, które towarzyszą wybranym obiektom. Na wystawie na skojarzenie czeka dziesięć postaci i dziesięć przedmiotów. Tę śledczą pracę obserwatora można będzie wykonywać do końca listopada w holu przy ul. Staszica 12a.

Projekty angażujące osoby wykluczone zawsze działają bardzo motywująco, właśnie z uwagi na ich efekty. Są zachwycające i zdumiewające, a także – co najważniejsze – bardzo satysfakcjonujące. Cieszymy się wspólnie z naszym partnerem – Stowarzyszeniem Maki – z realizacji projektu „Biblioteka Otwarta Na Każdego” i mamy nadzieję, że ta współpraca pozwoli nam na kolejne przedsięwzięcia.

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura Dostępna” oraz Miasta Gniezna.

 

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content