IMG_7710

A po zmroku między regałami…

Książki to światy między okładkami, ale i między książkami też da się zmieścić nie jeden świat, ba – całe galaktyki. Udowodniła to wystawa makiet w ramach Nocy Bibliotek. Przygotowali ją uczestnicy warsztatów „Królewskie Gniezno Czyta… między regałami”. Przez kilka ostatnich miesięcy dwupokoleniowe zespoły rodzinne, pod okiem prowadzącej Anny Farman, tworzyły miniaturowe światy: minecraftową zjeżdżalnię, leśny domek, domek Plastusia i dwa kosmiczne boxy.

W języku „mejkerskim” (miłośników działań warsztatowych) te “pudełka” określa się – z angielskiego – jako Book Nook lub Bookshelf Insert. Jest to rodzaj makiety/dioramy instalowany na regale między książkami, przedstawiający miniaturowy świat – świat trójwymiarowy. Dekoruje ona regał, no i daje mnóstwo frajdy podczas tworzenia.

Makiety bez dwóch zdań wymagają wyobraźni i… sporej sprawności manualnej. Świat tworzy się bowiem z bardzo niewielkich elementów. Głównym tworzywem jest karton, styropian, farby akrylowe i różne dodatki, które podpowiada fantazja miniaturzysty. Inserty są podświetlane i dlatego najbardziej efektownie wyglądają wieczorem. I tak właśnie, po zmroku, zostały zaprezentowane – wernisaż naszej wystawy odbył się bowiem podczas Nocy Bibliotek w Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a.

Wystawa odbyła się w ramach projektu „Królewskie Gniezno Czyta 2022” dofinansowanego ze środków Miasta Gniezna i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content