377116237_634357552169637_757786558057596912_n

A na fyrtlu powiedzieli

Człowiek bez tradycji jest jak drzewo bez korzeni. Tradycja ma w sobie coś wartościowego, czego szkoda byłoby stracić, ma w sobie swoiste i niepowtarzalne piękno. Tradycja to nie tylko słowo, ale cała przeszłość każdego narodu. A to właśnie dzieci są kolejnym ogniwem w łańcuchu tradycji, która jeśli ma przetrwać, potrzebuje kontynuacji.

Jednym z elementów tradycji jest język jakim posługiwali się dziadkowie.  Gwara to dziedzictwo, które należy chronić, cenne dobro kulturowe o określonych walorach estetycznych. Stąd podczas Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego Gniezna FYRTEL rozpoczęły się warsztaty gwarowe skierowane do najmłodszych prowadzone przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i BAZĘ Centrum Edukacji Kreatywnej.

Dzieci poprzez książki, zabawy literackie, plastyczne i ruchowe oswajały  się z takimi słowami jak: pyry, heksa, kejter, klara, kielczyć się itd. A wszystko to dzięki książkom

„Szneka z glancem”, „Knipka dla gzubka”. Czy „Heksa na hulajpecie” czytanym głośno w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

9. Festiwal Fyrtel dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2023”.

UDOSTĘPNIJ
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Skip to content