315501612_1269162347198018_1430056130630650337_n

35 lat Biblioteki na Winiarach! Nasza osiedlowa Filia świętuje jubileusz!

Było jak na prawdziwych urodzinach! Były balony, tort, kwiaty i życzenia od gości – nie tylko wielu dalszych lat, ale też wielu… czytelników! Nasza osiedlowa biblioteka na Winiarach – czyli Filia nr 9 – skończyła w tym roku 35 lat!

Z okazji tego pięknego jubileuszu kierownik placówki Krystyna Dombrowska przyjęła na swoje ręce – i w imieniu swoich poprzedniczek – serdeczne życzenia. Co ciekawe, p. Krystyna „powróciła” na Winiary po latach pracy w innych placówkach. Bo to właśnie między innymi ona w 1987 roku “otwierała dziewiątkę”, choć w innej lokalizacji. Przez lata prowadziła też „Złotą Księgę”, czyli kronikę biblioteki na Winiarach. Kronika to teraz prawdziwy wehikuł czasu i… analogowe cacuszko – pięknie wykaligrafowane, z ręcznymi ilustracjami i wklejonymi fotografiami.

Dekadę temu, w 2012 roku, Filia nr 9 zmieniła siedzibę – wcześniej mieściła się w budynku na Osiedlu Jagiellońskim 29, teraz działa w Szkole Podstawowej nr 10 (os. Orła Białego 18). Ale nie zmieniła się rola i znaczenie tej placówki, która działa na największym osiedlu mieszkaniowym w Gnieźnie. Słowem – jest nie do przecenienia. Wypełnia bowiem misję upowszechnienia czytelnictwa – dostęp do kultury i literatury musi być bowiem równy, niezależnie w którym miejscu (i jak daleko od centrum!) się mieszka.

Stąd sieć bibliotek ma ogromne znaczenie dla statystyk czytelnictwa. I przede wszystkim – dla czytelników. Do biblioteki musi być blisko – tak jak do sklepu, szkoły czy lekarza. Ale to, co najmocniej przyciąga do „dziewiątki” to pracujący tu ludzie. To właśnie bibliotekarki – także z wcześniejszymi kierownikami Ludomirą Nawrocką i Aliną Śmigowską – stworzyły tu przez lata przyjazną i wręcz sąsiedzką atmosferę. Dzięki temu „dziewiątka” ma swoją czytelniczą społeczność – zaangażowaną i aktywną. Przy bibliotece na Winiarach prężnie działają też kluby czytelnicze – „Bajkopomagajki” Klub Książki dla Dzieci i Rodziców oraz od niedawna spotyka się tu Klub „Apetyt na Książkę”. Także osiedlowe instytucje czy choćby sklep Jagoda SAM wspierają działania osiedlowej biblioteki.

Naszym koleżankom z „dziewiątki” – Krystynie Dombrowskiej i Krystynie Maciejewskiej – życzymy sto lat, a codziennie setek – ba! tysięcy – uśmiechów zadowolonych czytelników.