„Matematyka na każdą pogodę”- akcja biblioteczna w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom

Zero to liczba, której nie zapiszemy rzymskimi cyframi, a znak równości został użyty po raz pierwszy w 1557r.

Matematyka to fascynująca i rozwijająca umysł dziedzina, nie bez powodu nazywana królową nauk. Liczby pozwalają opisać otaczającą nas rzeczywistość. Matematykę znajdziemy w naszym życiu codziennym, w sklepie, w szkole, ale także w bibliotece. Z okazji Dnia Matematyki  zaprosiliśmy czytelników do liczenia. Liczyliśmy ile książek jest na najniższej półce, liczyliśmy ile liter jest w wyrazie książka. Mierzyliśmy się za pomocą miarki wzrostu z akcji Mała Książka -Wielki Człowiek. Szukaliśmy największych i najmniejszych książek w wypożyczalni. Bardzo ciekawe okazały się książki o matematyce: „Matematyka ze sznurka i guzika” Kristin Dahl, „Liczymy na papierze” Emma Adbåge, „Wszyscy się liczą” Kristin Roskifte czytane w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Konkurs na Inicjatywy Oddolne – wyniki

Prezentujemy wyniki oceny merytorycznej Konkursu na Inicjatywy Oddolne projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna pt. „Rozczytana Koalicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

W Konkursie zgłoszono 19 wniosków. Wszystkie spełniły wymogi formalne i zostały skierowane do oceny merytorycznej. Do Komisji Konkursowej powołano 9 osób z grona pracowników BPMG oraz przedstawicieli Partnerów projektu. Komisja oceniała wnioski pod kątem 9 kryteriów, w których mogła przyznać punktację od 1 do 10. Maksymalną liczbę punktów, jaką mógł otrzymać wniosek w danym kryterium to 90 punktów (9 ocen x 10 punktów), a łącznie 810 punktów (9 kryteriów x 90 punktów).
Pula środków finansowych przeznaczonych na realizację projektu wynosiła 25.500,00 zł. Jednakże, dzięki pozytywnej opinii Narodowego Centrum Kultury udało się podnieść tę kwotę do 27.000,00 zł, dzięki czemu do realizacji skierowano 8 projektów, które otrzymały największą ilość punktów.

Komisja Konkursowa oraz Organizator Konkursu pragną podkreślić bardzo wysoki poziom wszystkich zgłoszonych wniosków na promowanie czytelnictwa w naszym mieście. Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna wraz z Partnerami podejmą wysiłki, aby jak najwięcej złożonych pomysłów wykorzystać i zrealizować razem z ich pomysłodawcami  w najbliższym czasie.

Zwycięskie wnioski zostaną zrealizowane w I połowie 2023 roku. O ich przebiegu będziemy na bieżąco informować.

Wyniki oceny merytorycznej prezentuje tabela.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Finisaż wystawy fotografii Krzysztofa Szymoniaka

Z przyjemnością informujemy, że FINISAŻ wystawy fotografii Krzysztofa Szymoniaka pt. „Gniezno – Archeologia Pamięci” odbędzie się 17 marca (piątek) w siedzibie Biblioteki przy ulicy Staszica 12a. Początek finisażu – godzina 16:00. Autor fotografii, które Państwo już zarezerwowaliście jako „sprzedane”, będzie dyżurował do godziny 18:00 z myślą o tych, którzy dopiero podczas zdejmowania prac zdecydują się na zakup któregoś z pozostałych 23 obrazów Gniezna. Tego dnia będzie też można kupić od autora książkę „365. Archeologia Pamięci” w cenie 80 zł. Zapraszamy!

„Zbliżenia”: Karolina Kasprzak-Dietrich: „Wydawcy za mną nie nadążają”

Piątkowy wieczór w Czytelni Biblioteki Głównej należał do Karoliny Kasprzak-Dietrich. Czytelnicy mieli możliwość poznać bliżej tę lokalną pisarkę, która mieszka i tworzy w Kalinie pod Gnieznem. A spotkanie odbyło się w ramach naszego nowego cyklu „Zbliżenia”.

W rozmowie z recenzentką literacką Mirosławą Dudko mogliśmy bliżej poznać warsztat pisarski i twórcze motywacje Karoliny Kasprzak-Dietrich. To płodna autorka, choć zadebiutowała stosunkowo niedawno, bo dopiero kilka lat temu. Pani Karolina sięga po wiele gatunków, najchętniej jednak – jak mówi – pisze thrillery. Jak podkreśla, najlepiej pisze jej się charakterne męskie postaci.

Dużo miejsca w rozmowie poświecono kulisom pracy pisarki – dowiedzieliśmy się, że autorka najchętniej pisze rano, że swoich książek nie pokazuje nikomu przed drukiem, choć – jak przyznała – kiedyś, gdy prowadziła salon kosmetyczny jej pierwszymi czytelniczkami były koleżanki z pracy. Karolina Kasprzak-Dietrich ma takie tempo twórcze, że – jak się wyraziła – wydawnictwa za nią nie nadążają. Stąd pracuje z kilkoma lokalnymi oficynami, a docelowo planuje założyć własną. Zdradziła też, iż zaliczki i umowy działają na nią demotywująco – woli pisać natchnieniem, które barwnie określa „wyższą jaźnią”, niż zobligowana narzuconymi terminami.

Niemal wszystkie jej prozatorskie książki są osadzone w Gnieźnie lub okolicach, choćby w Kalinie. Na swoim koncie autorka ma jednak również praktyczne poradniki – doradza w nich swoim czytelniczkom, jak dbać o urodę czy jak rzucić palenie. Pani Karolina uchyliła też najbliższe plany: dowiedzieliśmy się, że pracuje nad trzecią częścią cyklu „Truciciel”, planuje książkę o stratach, a marzy jej się napisanie opowieści dziejącej się na dzikim zachodzie.

#nprcz