Wychowankowie MOS w Gnieźnie odwiedzili Filię nr 9

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna gościła wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Gnieźnie, którzy uczestniczyli w warsztatach w Filii nr 9.
Tematem spotkania była historia Gniezna, początki Państwa Polskiego w nawiązaniu do nazw osiedli naszego miasta. Dzieci poznały bliżej historię Mieszka I, pradawne imiona, a także pracowały na mapie Gniezna, zapoznały się także z księgozbiorem biblioteki.

fot. MOS w Gnieźnie

Najmłodsi świętowali Dzień Postaci z Bajek w Filii nr 9

Nie bez powodu w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna w Filii nr 9 na os. Orła Białego zrobiło się bajkowo i kolorowo. Wraz z grupą przedszkolaków – Przedszkola “Orzełki” Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci Bajek.

Dzieci wcieliły się w postaci Księżniczek, Darth’a Vader’a, zwierzątek i z zainteresowaniem poznawali zarówno bajki klasyczne jak i współczesne. Przenieśliśmy się drogą wyobraźni do Bajkowej Krainy, w której to nie brakowało baśniowych zadań. Wspaniale było odkryć liczne tajemnice i co za tym idzie poszerzyć bajkowe horyzonty!

“Listopad – miesiąc zadumy, czyli czego uczymy się od pokoleń, które odeszły”

Każdy z nas jest jednostką, którą ukształtowały wcześniejsze doświadczenia, relacje i przeżycia. Wywodzimy się z korzeni, z pokoleń, które sprawiają, że jesteśmy tacy, jacy jesteśmy. Wpływają na to geny, rodzina, tradycja, doświadczenie, osobowość, temperament. Odbieramy świat w wyjątkowy, unikatowy sposób. Jednym z aspektów które mają na to wpływ są nasi przodkowie. Mądrość osób starszych jest nieskończona. Trzeba tylko chcieć słuchać ich historii życia. Od ludzi, którzy odeszli uczymy się analizując ich doświadczenia, triumfy i porażki. Każde takie doświadczenie staje się potem częścią historii naszego życia.

BPMG zaprasza na spotkanie z cyklu “Porozmawiajmy”
17 listopada 2022, o godz. 17.00, w Czytelni Biblioteki Głównej, ul. Mieszka I 16.

Projekt „Laboratorium Słowa 2022” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

„Dużo czytam. Jestem patriotą.”

„Mamo, dlaczego na naszym domu wisi dzisiaj flaga?”, „Tato, jakie to święto?”, „A co to jest niepodległość?”  Kim jest patriota? W dniu świąt narodowych wielu rodziców staje zakłopotanych w obliczu prostych pytań dzieci.

Książki „Kto Ty jesteś? Joanny Olech, „A ja jestem Polak mały” Elizy Piotrowskiej czy „Co się zdarzyło 100 lat temu?” Krzysztofa Wiśniewskiego to pozycje, które pomogły na nie odpowiedzieć podczas warsztatów zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i Bazę Centrum Edukacji Kreatywnej.

Uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego mieli okazję poznać symbole narodowe poprzez głośne czytanie książek w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, gry edukacyjne typu „Polak mały” czy też biało-czerwone eksperymenty łączące eksperymenty chemiczne z wychowaniem patriotycznym.

Warsztaty z Kicią Kocią

Bajanka i Kicia Kocia zdobyły serca najmłodszych czytelników podczas spotkań w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna.

Dzieci odwiedziła w Filii nr 2 „Pod Sówką” i w Wypożyczalni dla Dzieci Biblioteki Głównej Bajanka czyli Monika Skikiewicz – logopeda, filolog, pedagog i  instruktor teatralny. Z Bajanką przyjechała Kicia Kocia, najbardziej kochana przez najmłodszych czytelników literacka kotka, bohaterka bajek Anity Głowińskiej. Książki o Kici Koci podbiły serca wielu dzieci  i… ich rodziców. Przygody uśmiechniętej kotki o wielkich oczach polecane są do czytania w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Kreatywne warsztaty Bajanki, w czasie których były eksperymenty, zagadki, głośne czytanie wszystkim bardzo się spodobały. Nie zabrakło zabaw z puzzlami, zajęć ruchowych i muzycznych,  pamiątkowych autografów i unikalnych pieczątek – które tego dnia zdobiły ręce wszystkich uczestników. Jednak najważniejszym tematem spotkania było przesłanie, że dobro zawsze do nas wraca, dlatego powinniśmy często obdarzać ludzi wokół uśmiechem i serdecznym słowem.