“Shuggie Bain” – o debiucie literackim Stuarta Douglasa rozmawiał Klub Dyskusji o Książce

Wtorkowy wieczór w czytelniczym klubie zaczął się od gratulacji. W gronie laureatów Królika, czyli Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna znalazł się bowiem Wiktor Koliński – nasz klubowy kolega, od początku istnienia grupy współtworzący i aktywnie działający w jej szeregach. Powodów do świętowania było jednak więcej. Okazuje się, że czytelniczy klub w ciągu ostatnich miesięcy nieco się rozrósł. Z niemałym zaskoczeniem odkryliśmy, że pojawienie się na spotkaniu wszystkich jego członków mogłoby zakończyć… brakiem miejsc do siedzenia.

Jeśli chodzi o czytelniczą dysputę poświęconą książce “Shuggie Bain” to była udana. Tytuł spodobał się, choć nie wszyscy podzielali te same czytelnicze emocje. Dla jednych była to “historia stara jak świat” dla innych opowieść, która wywołała wzruszenie. Zwracano uwagę na uniwersalność, którą udało się Douglasowi osiągnąć, bez rezygnacji z bardzo osobistej historii dziejącej się w konkretnym miejscu i czasie. Bardzo podobał się język, choć zastosowany w tekście zabieg spospolicenia mowy niektórych z bohaterów przy użyciu gwary, wzbudził dyskusję. Dla autora z pewnością zmierzenie się trudnym tematem alkoholizmu matki było swego rodzaju terapią, dla odbiorcy jest to szczera historia pisana samym sercem – to pewnie jeden z powodów jej sukcesu.

Na kolejnym posiedzeniu klubu, które zaplanowano na 29 listopada (ostatni wtorek miesiąca) książka “Trylogia kopenhaska” Tove Ditlevsen. Zainteresowanych czytelniczą rozmową zapraszamy na godz. 18.00 do lokalu przy ul. Staszica 12a.

Strach – wróg czy przyjaciel? Czyli o tym jak pokonać swoje lęki

Kolejne spotkanie uczestników Klubu ,,Bajkopomagajki” Książki dla Dzieci i Rodziców jest już za nami.

Czym jest strach i jak na niego reaguje organizm? Czy powiedzenie: strach ma wielkie oczy jest prawdziwe? Jakie znamy sposoby radzenia sobie ze strachem? Odpowiedzi na te pytania odnaleźliśmy w książce ,,Moje małe strachy- księga odwagi” Christine Roussey. Poznaliśmy również wiele innych tajemniczych historii ukrytych na mrocznych stronach książek. Uzbrojeni w odwagę wygoniliśmy potwora z książki zgodnie ze wskazówkami Toma Fletchera ,,W twojej książce jest potwór”.

Spotkanie z książką wzbogaciły warsztaty z partnerem Klubu  BAZĄ – Centrum Edukacji Kreatywnej podczas których zgłębiliśmy tajemnice magii – eksperymenty ze znikającym atramentem, bądź duchem w butelce.

Na następne zajęcia zapraszamy 30.11 na godz. 17 do Filii nr 9. Przybywajcie!

Spotkanie wokół książki o Winiarach

Uczniowie klas 8. licznie wypełnili sale obu szkół podstawowych (nr 10 i nr 12) aby wysłuchać niezwykle ciekawych opowieści pana Marka Szczepaniaka o osiedlu Winiary w Gnieźnie. Historie tym bardziej ciekawe, bo dotyczące własnego fyrtla. Zdecydowana większość uczniów osiedlowych szkół mieszka właśnie w najbliższej okolicy. Nie trudno więc było zaciekawić młodych ludzi nieznanymi dla nich dotąd faktami z historii Winiar. Największe poruszenie wzbudzały archiwalne zdjęcia i związane z nimi fakty ukazujące, jak wyglądało osiedle kilkadziesiąt lat temu, a także informacje, co planowano na osiedlu zrobić (np. basen czy lodowisko).

Osiedle Winiary to jedna z najludniejszych części Gniezna, obecnie liczy już 50 lat. Pan Marek Szczepaniak, historyk, nauczyciel, archiwista, opowiadał młodzieży o tym miejscu, o którym pisał szerzej w swojej książce “Dzieje osiedla Winiary w Gnieźnie”. Współautorką publikacji jest również pani Grażyna Tyrchan.

Wydarzenie odbyło się w ramach VIII Festiwalu “Fyrtel” w Gnieźnie.

VIII Festiwal Fyrtel dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2022”.

„Czy pisarzom burczy w brzuchu?”

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zaciekawienie uczniów współczesną literaturą jest organizowanie spotkań autorskich. Autorzy w bezpośrednim kontakcie z młodymi czytelnikami potrafią zachęcić ich do czytania, skłonić do refleksji, przemyśleń, zaciekawić procesem tworzenia. Od czytania dla przyjemności zaczyna się proces czytania w ogóle.

Wychodząc z tego założenia aby stworzyć szkolną Rozczytaną Koalicję, po konsultacjach z bibliotekarzami szkolnymi i nauczycielami, przygotowaliśmy cykl spotkań autorskich pod tytułem „Czy pisarzom burczy w brzuchu?” Odbyły się dotychczas cztery spotkania, które już objęły około 800 dzieci z 9 szkół podstawowych.

Podczas każdego z nich dzieci miały okazje poznać proces twórczy od pomysłu do realizacji. Czytanie wybranych fragmentów utworów było  zachętą do poznania całej twórczości autora.  Służyło to promocji książek, czytelnictwa i twórców.

Każde spotkanie rozpoczynało się od prezentacji twórczości autora, zapoznawał on uczestników z fragmentami swoich utworów. Uczniowie mogli porozmawiać z pisarzem na temat jego pracy. Na koniec mogli otrzymać autograf autora, a także zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Być może spotkania zachęcą uczestników do podjęcia własnych prób pisarskich.

Po spotkaniach dzieci dyskutowały w klasach wraz z nauczycielami na temat twórczości danego autora, wykonywały prace plastyczne do omówionych pozycji. Zostały zachęcone do odwiedzin biblioteki wraz z rodzicami i wypożyczania książek autora spotkania.

Spotkania z Grzegorzem Kasdepke, Wojciechem Widłakiem, Pawłem Beręsewiczem, Elizą Piotrowską zapadły w pamięć niejednemu dziecku.

A przed nami jeszcze dwa spotkania. I cały czas szukamy odwiedzi na pytanie „Czy pisarzom burczy w brzuchu?”

„Czy pisarzom burczy w brzuchu?”  to moduł dla  szkół podstawowych  w ramach projektu „Rozczytana Koalicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 (program Narodowego Centrum Kultury „Blisko”)