Kropki opanowały “Środowe inspiracje”

15 września to Międzynarodowy Dzień Kropki. Z roku na rok to kreatywne i wesołe święto zyskuje coraz większe grono małych (i dużych) fanów. Obecnie jest obchodzone już w 108 krajach. Tak było również u nas, na cotygodniowych “Środowych inspiracjach” gdzie powstały wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki. Mali Artyści jak zwykle wykazali się ogromną wyobraźnią i talentem.

„Czy pisarzom burczy w brzuchu?” – przed nami kolejne ciekawe spotkanie

W ramach projektu „Czy pisarzom burczy w brzuchu?” będącego częścią programu „Rozczytana Koalicja” dofinansowanego z przez Narodowe Centrum Kultury, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna organizuje cykl spotkań autorskich dla dzieci.

Bohaterem spotkania będzie Wojciech Widłak autor najważniejszej, według Fundacji ABC XXI „Cała Polska Czyta Dzieciom” serii książek o „Panu Kuleczce”. Jest to jeden z licznych autorów, po którego pozycje czytelnicy biblioteki sięgają najczęściej. Książki Wojciecha Widłaka bawią, a przede wszystkim uczą młodego czytelnika podstawowych zasad współżycia we współczesnym świecie, są pełne ciekawych historii mogących być podstawą rozmów o rodzinie, o tym, co w życiu jest ważne, co przynosi efekty wychowawcze.

Spotkanie odbędzie się 21 września o godz. 9.00 w Filii nr 2 „Pod sówką” przy ul. Staszica 12a. Obowiązują zapisy.
Wojciech Widłak Fot. Maciej Wróbel

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu
Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Rusza „Rozczytana Koalicja”!

Wraz z początkiem września rusza realizacja nowego projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna pn. „Rozczytana Koalicja” na który gnieźnieńska książnica pozyskała 140.000,00 zł dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Tym samym gnieźnieńska książnica znalazła się w elitarnym gronie kilkunastu placówek bibliotecznych z całej Polski objętych pionierskim programem „BLISKO” realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Biblioteka jako „Trzecie Miejsce”

Pod hasłem „Rozczytana Koalicja” kryje się rozpisane na lata 2022-2023 przedsięwzięcie wzmacniające kulturotwórczą funkcję Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna oraz zmierzające do uczynienia z niej tzw. „trzeciego miejsca”, czyli przestrzeni spotkań, wymiany myśli i zachęcające do rozwoju mieszkańców Gniezna.

Koalicja = Partnerstwo

Powodzenie realizacji tak ambitnego zadania wymaga współpracy wielu instytucji i organizacji działających w Gnieźnie na polu animacji kultury, edukacji, pomocy społecznej i ochrony dziedzictwa kulturowego dlatego do jego realizacji gnieźnieńska książnica zaprosiła szerokie grono partnerów: przedszkola, szkoły, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, szkoły wyższe oraz animatorów kultury.

Szkolenia i wspólne przedsięwzięcia

Współpraca z partnerami przyjmie formę wspólnych szkoleń i warsztatów podnoszących kompetencje oraz przedsięwzięć animacyjno-edukacyjnych.  Wśród wielu tematów omawianych na zajęciach znajdą się m.in.: przygotowanie oferty kulturalnej dla różnych grup odbiorców, budowanie marki w social mediach i standardy obsługi klienta czy wykorzystywanie ciekawych i innowacyjnych form promowania czytelnictwa.

Tegoroczna jesień obfitować będzie także w wydarzenia i inicjatywy realizowane wspólnie z partnerami, m.in. spotkania autorskie „Czy pisarzom burczy w brzuchu”, warsztaty dla dzieci „Czytanie przez doświadczanie”, „Biblioteczny Escape Room”, pierwszy „Gnieźnieński Quest”, spotkania klubu „Włącz ciekawość” czy wystawy upamiętniające postać i twórczość Jerzego Sieczkowskiego i jego uczniów.

Diagnoza i Inicjatywy Oddolne

W ramach projektu opracowana zostanie także „Diagnoza potrzeb społeczności lokalnej i jej potencjału kulturowego” (listopad 2022), a także konkurs  na najciekawsze „Inicjatywy Oddolne” promujące czytelnictwo, który adresowany będzie do mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski (I kwartał 2023).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu
Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Co w mowie piszczy? – usłyszymy już w tę sobotę (17.09)

Niektóre znane i popularne osoby kojarzymy głównie… ze słyszenia. A właściwie – ze słuchania. Są to tzw. “głosy radiowe”. Takim głosem jest też prof. Katarzyna Kłosińska, doskonale znana słuchaczom radiowej Trójki z audycji językoznawczej “Co w mowie piszczy?”.

Już w tę sobotę (17 września) będzie można posłuchać Pani Profesor na żywo. Spotkanie autorskie odbędzie się w Czytelni Biblioteki Głównej, przy ul. Mieszka I 16, o godz. 17:00. Będziemy rozmawiać o współczesnej polszczyźnie i różnych językowych zjawiskach, które jednych martwią, innych oburzają, a jeszcze innych cieszą. Wstęp wolny! Zapraszamy, zapowiada się pasjonująco!