Filozof Tomasz Markiewka, czyli tematyka społeczna na “Pretekstach”

Przewracamy kartkę w naszym “Pretekstowym” kalendarzu i przechodzimy do drugiego dnia festiwalu. A ten rozpoczniemy od ożywczej intelektualnie rozmowy. Otóż w piątek 2 września o godz. 16:00 w Latarnia na Wenei spotkanie, które bardzo polecamy wszystkim zainteresowanym społeczeństwem, zmianami społecznymi i obecną sytuacją społeczno-polityczno-gospodarczą. Adrianna Rakowska rozmawiać będzie z filozofem i publicystą Tomaszem Markiewką, wykładowcą Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest on autorem kilku książek dotyczących problematyki społecznej, politycznej i filozoficznej: “Język neoliberalizmu” (2017), “Gniew” (2020), “Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat” (2021) oraz “Nic się nie działo. Historia życia mojej babki” (2022). W księgozbiorze naszej Biblioteki znajdziecie „Gniew”, który dotyczy gniewu nie w wąskim rozumieniu psychologicznym, lecz społecznym – Markiewka opisuje go jako zbiorową emocję, która pozwala doprowadzić do efektywnej zmiany społecznej. Taki gniew może być konstruktywny i wyzwalać sprawczość systemową. Innymi słowy, pozwala przestawić zwrotnicę społeczną tak, by lepiej żyło się wszystkim – nie tylko uprzywilejowanym elitom. Tak w wywiadzie dla „Dwutygodnika” Markiewka mówił o obawach przed gniewem w debacie publicznej: „(…) to nie jest tak, że wszystko, co dobre w polityce, rodzi się pod wpływem kulturalnych debat, a wszystko, co złe, pod wpływem gniewu. My często tworzymy sobie bajkowe obrazy ludzi walczących o pozytywne zmiany społeczne. Na przykład wszyscy kojarzą Martina Luthera Kinga z przemową na temat marzeń, a mało kto pamięta o jego złości, o tym, że oskarżano go o zbytni radykalizm i dzielenie społeczeństwa. Albo weźmy amerykańskie sufrażystki, które wywalczyły prawa wyborcze dla kobiet. Je też oskarżano o to, że są zbyt niekulturalne. „Drogie panie, skąd to chamstwo?” – pytano na łamach „New American Woman”. Te kobiety obrażały wprost prezydenta, paliły nawet jego kukłę, wsadzano je za kratki, ale dopięły swego. Nie dlatego, że powstrzymały się od gniewu, ale dlatego, że kierowały go w stronę pozytywnej zmiany społecznej, w tym wypadku równouprawnienia”.

Teatralna strona Festiwalu “Preteksty”

Już pierwszego dnia Festiwalu, w czwartek 1 września, będzie możliwość przeżycia niesamowitego doświadczenia, niezwykłych, głębokich emocji, jakim zawsze są spektakle znanego doskonale festiwalowej publiczności Tomasza Kujawskiego. O godz. 20.00 na „Latarni na Wenei” czeka na Was „Sala nr 6” – spektakl Teatru Wszelki Wypadek, oparty na motywach opowiadania Antoniego Czechowa.

Mistrz od lat tworzy teatr z młodzieżą. Jego spektakle były wielokrotnie nagradzane, a przede wszystkim oczekiwane przez gnieźnieńską publiczność. Sztuka tworzona przez Tomasza Kujawskiego jest przejmująca, dotyka duszy widzów, zachwyca i nie pozostawia ich obojętnymi.

Spektakl „Sala nr 6” to tragikomedia poruszająca temat woli i oszukiwania samych siebie. Otwiera widzów również na rozważania, czym jest tak zwana „normalność”.

fot. Dorian Kaczmarek

“Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”