Uwaga! Zmiana miejsca bookcrossingowego przy Bibliotece Głównej

UWAGA! Ważna informacja dla wielu naszych czytelników! Zniknęła szafa stojąca przy budynku Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16, w której można było zostawiać (i zabierać za darmo) książki. Ale to nie znaczy, że zniknęła zupełnie – przeniosła się po prostu do środka budynku. Nowe miejsce bookcrossingowe (regał) jest teraz wewnątrz tej placówki, vis a vis wejścia. Więc jeśli chcecie oddać książki (lub przejrzeć, co oddali inni) – zapraszamy do środka, w godzinach otwarcia Biblioteki.

W odpowiedzi na liczne komentarze w sprawie ulicznej szafy czytelniczej  publikujemy materiał wyjaśniający nasza decyzję.

Drodzy Czytelnicy,

z Szafą niestety od dłuższego już czasu mieliśmy nie lada problem. Notorycznie była niszczona, dewastowana, wyrywano jej drzwiczki. Nasze naprawy poprawiały jej stan tylko na chwilę, po kilku dniach znowu ktoś traktował ją jak worek treningowy. Ponadto zaczęła niektórym mieszkańcom służyć jako… śmietnik 🙁 Niemal codziennie rano wyjmowaliśmy z niej puste butelki, śmieci, zużyte ubrania, a niedawno nawet… środki higieny intymnej. Bardzo nas to bolało, uważamy ideę uwalniania książek za niezmiernie ważną i potrzebną. Dlatego też Szafę przenosimy do środka, znajduje się tuż przy wejściu do Biblioteki Głównej. Ponadto uruchomiliśmy dodatkowe 2 Szafy w filii nr 2 na ul. Staszica 12 i Filii nr 9 na os. Orła Białego. Co nas cieszy – Szafy te wypełniły się już pierwszego dnia 🙂 . Mamy nadzieję, że te argumenty uzasadniają podjęte przez nas kroki.

IV Piknik Czytelniczy Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Królewskie Gniezno Czyta 2022”

To już po raz czwarty zapraszamy Was na czytelnicze powitanie lata! W zielonym plenerze, na kocykach, z książką u boku zaczniemy razem z Wami największe czytelnicze wydarzenie w mieście.
Tegoroczny IV Piknik Czytelniczy “Królewskie Gniezno Czyta 2022” rozpoczynamy w sobotę 25 czerwca. Od godz. 11:00 do 15:00 w Parku Trzech Kultur czekamy na odwiedzające nas rodziny.
A piknikowy program będzie kręcił się wokół “Pippi!” – w osobie Edyty Jungowskiej, gwiazdy wydarzenia. Dorośli znają ją jako wspaniałą aktorkę, dla najmłodszych to najsympatyczniejszy głos na świecie, znany dzięki kultowym audiobookom. Bez przesady można powiedzieć, iż w Polsce Astrid Lindgren brzmi jak…Edyta Jungowska.
Oprócz spotkania z Edytą Jungowską na Pikniku cała masa atrakcji:

– Czary-mary z iluzjonistą
– Warsztaty i zabawy z Pippi
– Harcerskie podchody – Poszukiwanie literackich skarbów – z nagrodami!
– Loteria fantowa – z atrakcyjnymi nagrodami
– Zabawa i Programowanie
– Wesołe animacje z BAZĄ
– Pójdź w zawody z Karoliną Koszelą
– Dyplomy dla Czytających Rodzin-
– Wyróżnienie “Myszka Marcysia” dla Przyjaciela Biblioteki
– Biblioteka niebiesko-żółta
– Czytanie wrażeniowe z Małgorzatą Swędrowską
– Malowanie piegów
– Fotobudka
– Studio nagrań audiobooków
– Teatrzyk Kamishibai
– Pan Walizka
– I wiele innych atrakcji

To będzie również Piknik ze smakiem, a w menu: grill, pierogi, wata cukrowa, kawa, słodycze i lody.

IV читацький пікнік Публічної бібліотеки міста Гнєзно «Królewskie Gniezno Czyta 2022»
25 червня (субота) від 11.00 до 15.00, Парк трьох культур, вул. Roosevelta 63A

Пікнік з Піппі!
– Чарівництво з ілюзіоністом
– Майстер-класи та ігри з Піппі
– Скаутські підходи – Пошук літературних скарбів – з призами!
– Лотерея – привабливі призи
– Розваги та програмування
– Веселі розваги з БАЗОЮ
– Візьміть участь у змаганні з Karoliną Koszelą
– Дипломи для читаючих сімей
– Нагорода Подруги бібліотеки Марцисії Мишки
– Синьо-жовта бібліотека
– Вражаюче читання з Małgorzatą Swędrowską
– Малювання веснянок
– Фотобудка
– Студія звукозапису аудіокниг
– Театр Kamishibai
– Містер Валіза
–  І ще багато інших розваг

Пікнік зі смаком: шашлика, вареників, цукрової вати, кави, солодощів та безкоштовного морозива.

Partnerami wydarzenia, którzy wspólnie z nami zapraszają na czytelnicze święto są: Miasto Gniezno, Miejski Ośrodek Kultury, Cała Polska czyta dzieciom, Sklepy spożywcze Jagoda SAM, BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej, Szkoła Podstawowa nr 9, Przedszkole nr 8 i 15 w Gnieźnie, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Gnieźnie, Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie, Państwowa Straż Pożarna w Gnieźnie, 17 Drużyna Wędrownicza “Bi-Pi”, Zabawa i Programowanie, Cechowa Szkoła Rzemieślnicza Gniezno, TEB Technikum, Leader School, Altom, PSB Mrówka Gniezno, Arkadiusz Wiatrowski “Iluzjonista Amon”, “Karuś” Tomasz Karski, Karolina Koszela “Dynamic Strong”, Grupa Widowisk Historycznych COMES, Rada Osiedla Tysiąclecie.

IV Piknik Czytelniczy “Królewskie Gniezno Czyta 2022” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Dzień Dziecka w Bibliotece

Dzień Dziecka w Bibliotece? Jasne, że tak! Szczególnie, kiedy w ulubionej wypożyczalni czekają przygotowane zabawy i niespodzianki. Tak jak w naszej osiedlowej “Dwójce” przy ul. Staszica. W środę 1 czerwca dzieci witano tu szczególnie serdecznie. Czekały językowe historyjki zaczerpnięte z książki „I kto to papla” Damiana Strączka, bajeczne zagadki, słodkie upominki i znakomite polecenia bibliotekarzy. Te ostatnie z naturalnie rekomendacją najlepszej czytelniczej kampanii – Cała Polska czyta dzieciom.

Na rodzinne wizyty w bibliotece zapraszamy nie tylko od święta, książki na naszych półkach chętnie widzą się w Waszych domach.