“Kuferki wyobraźni” dla kolejnych dzieci z Ukrainy

“Kuferkowa” akcja trwa! Trwa dzięki Waszej serdeczności i wsparciu. Dziękujemy za każdy zestaw kredek, zeszyt, blok, kolorowankę, każdy przyniesiony do biblioteki przez Was przedmiot, który możemy przekazać dzieciom z Ukrainy.
Staramy się współpracować z instytucjami, które zgłaszają nam taką potrzebę. Ostatnio zgłosiły się do nas szkoły: Szkoła Podstawowa nr 7 i Szkoła Podstawowa nr 6 w Gnieźnie, a także “Stanica w Gaju”, która przyjęła kolejną grupę uchodźców. Pakujemy zestawy i ekspediujemy je dalej do rąk potrzebujących. Serdecznie dziękujemy w imieniu tych, których głosu tutaj nie słychać – w imieniu dzieci.
Niestety to nie koniec, wojna w Ukrainie nadal trwa, a do Gniezna i w okolice przyjeżdżają kolejne jej ofiary. Dlatego bardzo prosimy o nieustawaniu we wsparciu – każdy drobiazg ma znaczenie. Czym więcej jest tych, którzy pomagają, tym skuteczniejsza jest pomoc.

W ramach zbiórki “Kuferek wyobraźni” prosimy o:
– materiały plastyczne – kredki, mazaki, pisaki, bloki techniczne, rysunkowe, plastelinę, kleje, farby, masy plastyczne, bristole, kredę, bibułę, papiery kolorowe
– oraz książki obrazkowe i elementarze.

Materiały można przynosić do wszystkich placówek Biblioteki w godzinach jej otwarcia oraz do BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej po wcześniejszym umówieniu telefonicznym – nr tel. 609 067 645.

Adresy placówek Biblioteki i godziny otwarcia:
Biblioteka Główna / ul. Mieszka I 16 poniedziałek – piątek 10.00-18.00 sobota 10.00-14.00
Wypożyczalnia dla Dzieci / ul. Mieszka I 15 poniedziałek – piątek 11.00-18.00 sobota 10.00-14.00
Filia nr 1/ Krucza 3/ poniedziałek, środa, piątek 11.00-18.00 wtorek, czwartek 10.00-15.00
Filia nr 2/ ul. Staszica 12a/ poniedziałek, środa, piątek 11.00-18.00 wtorek, czwartek 10.00-15.00
Filia nr 9 ul. / os. Orła Białego 18, w budynku SP 10 – poniedziałek, środa, piątek 11.00-18.00 wtorek, czwartek 10.00-15.00.

Spotkanie wolontariuszy

Usługa „Książka na telefon” łączy we wspólnym celu bibliotekarzy i wolontariuszy. Jaki to cel? Głównie i przede wszystkim to dostarczanie książek do domu osobom, które z różnych względów nie mogą dotrzeć do Biblioteki samodzielnie.

Wizyty te to jednak często po prostu niesienie radości osobom samotnym, które czekają z niecierpliwością na kolejne książkowe odwiedziny.

28 marca przy wspólnym stole spotkali się członkowie „Książkowej Braci” oraz przedstawiciele wszystkich placówek BPMG, aby wspólnie pochylić się nad tym, jak jeszcze bardziej usprawnić działanie usługi na terenie całego Gniezna. Spotkanie było okazją do powitania nowych członków grupy wolontariuszy: pani Ani Grygiel oraz pani Renaty Ostrowskiej, które swoja przygodę z wolontariatem rozpoczęły w styczniu tego roku.

Dyrektor Piotr Wiśniewski wręczył imienne identyfikatory, które wolontariusze zabierają podczas wizyt z książkami.

W tym dniu gościliśmy też przedstawicieli Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie niesienia pomocy samotnym seniorom.

Podczas prezentacji rozwinęła się dyskusja, która nasunęła wspólne wnioski: warto pomagać innym; pomoc powinna opierać się nie tylko na dobrych chęciach, ale też na wiedzy i doświadczeniu, a przede wszystkim na sercu i empatii. Tych cech nie brakuje naszym wolontariuszom, którzy czekają na zgłoszenia książkowe z poszczególnych placówek, zaś czytelnicy mogą dzwonić do filii najbliższej miejscu zamieszkania.

Przypominamy nasze adresy:
Biblioteka Główna, ul. Mieszka I 16 – 61 426 18 44
Filia nr 1, ul. Krucza 3 – 61 426 39 56
Filia nr 2, ul. Staszica 12a – 61 426 40 54
Filia nr 9, os. Orła Białego 18 (budynek SP 10) – 61 426 63 44.